Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Jubileusz Liceum Katolickiego

Zespół Szkół Katolickich w Tczewie obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny. Z okazji jubileuszu odbyła się okolicznościowa msza święta oraz uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki.

W 1999 roku powstało Katolickie Liceum Ogólnokształcące przy parafii podwyższenia krzyża świętego. Akt założycielski podpisał ówczesny biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga, który powierzył prowadzenie nadzoru nad placówką księdzu prałatowi Piotrowi Wysdze. Dla proboszcza Wysgi stworzenie szkoły katolickiej było marzeniem, ale przyznał, że do podjęcia konkretnych kroków namówił go ówczesny starosta Marek Modrzejewski. Ksiądz prałat dziś mówi, że kluczową, najważniejszą decyzją było znalezienie dyrektora szkoły – wybór padł na młodego wikarego Krzysztofa Niemczyka. Intuicja księdza prałata okazała się niebywała. Pod wodzą wielce zaangażowanego, pracowitego, odważnego i pokonującego wszelkie bariery księdza Niemczyka szkoła zyskała gwarancję edukacyjnej wysokiej jakości i bardzo się rozwinęła. Jest dyrektorem placówki od początku jej istnienia do dziś.

O historii szkoły nauczyciele i uczniowie przygotowali ciekawą inscenizację. W przedstawieniu dwoje młodych osób, które odwiedziły katolik, zastanawiało się nad wyborem swojej przyszłej szkoły. Narratorką była patronka placówki Święta Jadwiga – królowa o dobrym sercu. Widowisko miało elementy prezentacji, ale też były momenty humorystyczne, taniec i muzyka.

Nie tylko gala uświetniła 20-te urodziny Katolika – goście otrzymali okolicznościową publikację, historię szkoły dokumentowały wystawy, nie mogło zabraknąć poczęstunku i wielkiego tortu.
Jak jubileusz to oczywiście życzenia, ale też wspomnienia, wyróżnienia w dowód uznania i prezenty. O szczególnym charakterze szkoły mówił biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ksiądz Arkadiusz Okroj.
Ksiądz prałat Piotr Wysga przekazał dyrektorowi Niemczykowi akt apostolskiego błogosławieństwa dla nauczycieli i uczniów podpisany przez papieża Franciszka.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Noc Bibliotek 2017

  Relacja z wydarzeń zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie w ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017. Spotkania z autorami książek, muzyczne występy, wystawy i czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja mszy świętej z Fary z godz. 9:30 (8 grudnia 2019)

 • 19:00 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (3 grudnia 2019)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 26

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (06 grudnia 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rezolucja w sprawie mostu

  Rozmowa na temat rezolucji w sprawie mostu tczewskiego oraz o decyzji konserwatora zabytków wstrzymującej prace przy przebudowie tego obiektu. Gośćmi redaktora Krzysztofa Repińskiego są radni powiatu: Gabriela Makać (Porozumienie na Plus), Barbara Kamińska (Prawo i Sprawiedliwość) i przewodniczący rady Marek Modrzejewski (Platforma Obywatelska) (4 grudnia 2019 r.)

 • 20:35 – Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia

  Koncert w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego według pomysłu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Na scenie CKiS występują tczewscy muzycy i wokalistki oraz utalentowane dzieci z przedszkola nr 8, młodzi recytatorzy, uczestnicy sekcji wokalnej CKiS, grupa tańczących rodziców przedszkolaków z ósemki i inni (19 listopada 2019)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM