Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Konferencja o Dolnej Wiśle

W Tczewie dyskutowano na temat wybudowania dziewięciu kaskad na Dolnej Wiśle.

W tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków odbyła się konferencja, w trakcie której omówiono znaczenie rewitalizacji Dolnej Wisły dla rozwoju trójmiejskich portów morskich, transportu kolejowego i lądowego oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych w obrębie oddziaływania rzeki.

Konferencja, która odbyła się w ostatni wtorek, została zorganizowana przez Pracodawców Pomorza, Pomorski Związek Pracodawców „Lewiatan” oraz Urząd Miejski w Tczewie. Na spotkaniu pojawił się m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Podczas spotkania sporo uwagi poświęcono pomysłowi kaskadyzacji Dolnej Wisły, o którym mówi się już od kilkudziesięciu lat. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przekonywali, że inwestycja jest konieczna nie tylko z uwagi na ryzyko awarii zapory we Włocławku, ale przede wszystkim dlatego, że w ten sposób uda się połączyć polskie porty morskie z europejskimi drogami wodnymi, rozwinie się turystyka oraz zwiększy potencjał energetyczny. Zaprezentowany projekt przewiduje budowę 9 kaskad, w tym dwóch w obrębie powiatu tczewskiego – w okolicy Tczewa i Gniewa.

Obecny na konferencji wiceminister Smoliński poinformował, że rząd wspiera inicjatywę rewitalizacji Dolnej Wisły, ale jest jeszcze za wcześnie na stwierdzenie czy będzie ona przebiegać w kształcie zaproponowanym przez naukowców i przedsiębiorców z Pomorza. Jedno jest pewne – w czerwcu przyjęto założenia do planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030. Plan ten obejmuje przywrócenie żeglowności Wisły od Warszawy do Gdańska. Na więcej konkretów ze strony rządu musimy jeszcze poczekać.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 - Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:20 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 września 2019 r.)

 • 19:40 - Nie ma mowy! Odcinek 15

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (13 września 2019)

 • 19:45 - Temat Tygodnia. Rodzinne Ogrody Działkowe

  Rozmowa na temat rodzinnych ogrodów działkowych, sposobu na zdrowe i aktywne spędzanie czasu. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Henryk Drewa, Marian Okapiec oraz Tomasz Baniecki (11 września 2019)

 • 20:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM