Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Kulinarna uczta na placu Hallera

Plac Hallera stał się miejscem kulinarnych prezentacji. Premiera tczewskich naturalnych lodów oraz piwa dedykowanego naszemu miastu, a także propozycje lokali mieszczących się na rynku – przyciągnęły na Starówkę mnóstwo osób.

Powoli, krok po kroku, tczewski rynek zmierza do tego, by stać się kulinarnym centrum miasta. Oprócz lokalu z kuchnią azjatycką, jest tu cukiernia, knajpka z napojami wyskokowymi, a od niedawna w miejsce zamkniętej restauracji – pizzeria. Wspólny ogródek na Placu Hallera to pomysł właścicieli właśnie tych lokali gastronomicznych. Podczas tego jednorazowego wydarzenia zaprezentowano produkty dedykowane naszemu miastu. Dzięki inicjatywie osób skupionych wokół Dawnego Tczewa niedawno został powołany Wolny Browar Tczewski. Promuje on konkretny złocisty trunek, a ma to tczewianom i turystom przypominać o bogatych browarniczych tradycjach naszego miasta. Kolejną inicjatywą jest stworzenie tczewskiej lodziarni o nazwie Jasna. Lody są wytwarzane na bazie naturalnych składników od regionalnych dostawców. Nazwa nawiązuje do bohaterki legendy o powstaniu Tczewa – Jasnej.

Nie tylko lody mają być wyjątkowe, bo inne niż te kupowane w marketach czy sieciówkach. Inna niż spożywcze koncerny jest firma je produkująca. To spółdzielnia socjalna, która powstała dzięki współpracy Fundacji Pokolenia z Tczewa z fundacją Edu Art z Brzuśc w gminie Subkowy. To pierwsza taka inicjatywa w naszym powiecie, jedna z niewielu w całym regionie pomorskim.

Tczewska Spółdzielnia socjalna powstała dzięki dotacjom z Óśrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jak również przychylności władz Miasta Tczew. Skąd pomysł na lodziarnię?

Lody były przebojem kulinarnego ogródka na placu hallera. Długa kolejka nie malała przez kilka godzin. często zanim zimne słodkości zostały zjedzone już klient ponownie ustawiał się w długim ogonku. Niektórzy załapali się na poczęstunek darmowy, byli tacy, co próbowali lodów o smaku tczewskiego browaru.

Gdzie lody z Jasnej będzie można kupić? Prawdopodobnie w kilku tczewskich lokalach, także przed znanym miejscem spotkań w Gdańsku, czyli na Stoczni, będa również sprzedawane z rowerów cargo, a także robione dla klientów na zamówienia na różnego rodzaju okazje.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 - Noc Bibliotek 2017

  Relacja z wydarzeń zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie w ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017. Spotkania z autorami książek, muzyczne występy, wystawy i czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja mszy świętej z Fary z godz. 9:30 (8 grudnia 2019)

 • 19:00 - Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (3 grudnia 2019)

 • 19:40 - Nie ma mowy! Odcinek 26

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (06 grudnia 2019)

 • 19:45 - Temat Tygodnia. Rezolucja w sprawie mostu

  Rozmowa na temat rezolucji w sprawie mostu tczewskiego oraz o decyzji konserwatora zabytków wstrzymującej prace przy przebudowie tego obiektu. Gośćmi redaktora Krzysztofa Repińskiego są radni powiatu: Gabriela Makać (Porozumienie na Plus), Barbara Kamińska (Prawo i Sprawiedliwość) i przewodniczący rady Marek Modrzejewski (Platforma Obywatelska) (4 grudnia 2019 r.)

 • 20:35 - Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia

  Koncert w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego według pomysłu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Na scenie CKiS występują tczewscy muzycy i wokalistki oraz utalentowane dzieci z przedszkola nr 8, młodzi recytatorzy, uczestnicy sekcji wokalnej CKiS, grupa tańczących rodziców przedszkolaków z ósemki i inni (19 listopada 2019)

 • 22:00 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM