Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Kulinarna uczta na placu Hallera

Plac Hallera stał się miejscem kulinarnych prezentacji. Premiera tczewskich naturalnych lodów oraz piwa dedykowanego naszemu miastu, a także propozycje lokali mieszczących się na rynku – przyciągnęły na Starówkę mnóstwo osób.

Powoli, krok po kroku, tczewski rynek zmierza do tego, by stać się kulinarnym centrum miasta. Oprócz lokalu z kuchnią azjatycką, jest tu cukiernia, knajpka z napojami wyskokowymi, a od niedawna w miejsce zamkniętej restauracji – pizzeria. Wspólny ogródek na Placu Hallera to pomysł właścicieli właśnie tych lokali gastronomicznych. Podczas tego jednorazowego wydarzenia zaprezentowano produkty dedykowane naszemu miastu. Dzięki inicjatywie osób skupionych wokół Dawnego Tczewa niedawno został powołany Wolny Browar Tczewski. Promuje on konkretny złocisty trunek, a ma to tczewianom i turystom przypominać o bogatych browarniczych tradycjach naszego miasta. Kolejną inicjatywą jest stworzenie tczewskiej lodziarni o nazwie Jasna. Lody są wytwarzane na bazie naturalnych składników od regionalnych dostawców. Nazwa nawiązuje do bohaterki legendy o powstaniu Tczewa – Jasnej.

Nie tylko lody mają być wyjątkowe, bo inne niż te kupowane w marketach czy sieciówkach. Inna niż spożywcze koncerny jest firma je produkująca. To spółdzielnia socjalna, która powstała dzięki współpracy Fundacji Pokolenia z Tczewa z fundacją Edu Art z Brzuśc w gminie Subkowy. To pierwsza taka inicjatywa w naszym powiecie, jedna z niewielu w całym regionie pomorskim.

Tczewska Spółdzielnia socjalna powstała dzięki dotacjom z Óśrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jak również przychylności władz Miasta Tczew. Skąd pomysł na lodziarnię?

Lody były przebojem kulinarnego ogródka na placu hallera. Długa kolejka nie malała przez kilka godzin. często zanim zimne słodkości zostały zjedzone już klient ponownie ustawiał się w długim ogonku. Niektórzy załapali się na poczęstunek darmowy, byli tacy, co próbowali lodów o smaku tczewskiego browaru.

Gdzie lody z Jasnej będzie można kupić? Prawdopodobnie w kilku tczewskich lokalach, także przed znanym miejscem spotkań w Gdańsku, czyli na Stoczni, będa również sprzedawane z rowerów cargo, a także robione dla klientów na zamówienia na różnego rodzaju okazje.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1797). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Bujanie na fali

  Koncert Ryszarda Muzaja i Marka Szurawskiego na festiwalu Ballads Of Europe 2013 w Niepołomicach

 • 08:10 - 55 lat tczewskiej szkoły sportowej

  Z naszego archiwum. Gala jubileuszowa 55-lecia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie (16 września 2016)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1797). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - 70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie

  Uroczysta gala z koncertami z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki (2017)

 • 10:55 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1797). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:35 - Most Tczewski jak Westerplatte

  Konferencja starosty tczewskiego na temat inicjatywy społecznej w sprawie Mostu Tczewskiego (20.09.2019 r.)

 • 13:45 - Nadwiślański półmaraton 2015

  Z naszego archiwum. Relacja z III Biegu Szlakiem Doliny Dolnej Wisły, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Sportu i stowarzyszenie Biegający Tczew

 • 14:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM