Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Kulinarna uczta na placu Hallera

Plac Hallera stał się miejscem kulinarnych prezentacji. Premiera tczewskich naturalnych lodów oraz piwa dedykowanego naszemu miastu, a także propozycje lokali mieszczących się na rynku – przyciągnęły na Starówkę mnóstwo osób.

Powoli, krok po kroku, tczewski rynek zmierza do tego, by stać się kulinarnym centrum miasta. Oprócz lokalu z kuchnią azjatycką, jest tu cukiernia, knajpka z napojami wyskokowymi, a od niedawna w miejsce zamkniętej restauracji – pizzeria. Wspólny ogródek na Placu Hallera to pomysł właścicieli właśnie tych lokali gastronomicznych. Podczas tego jednorazowego wydarzenia zaprezentowano produkty dedykowane naszemu miastu. Dzięki inicjatywie osób skupionych wokół Dawnego Tczewa niedawno został powołany Wolny Browar Tczewski. Promuje on konkretny złocisty trunek, a ma to tczewianom i turystom przypominać o bogatych browarniczych tradycjach naszego miasta. Kolejną inicjatywą jest stworzenie tczewskiej lodziarni o nazwie Jasna. Lody są wytwarzane na bazie naturalnych składników od regionalnych dostawców. Nazwa nawiązuje do bohaterki legendy o powstaniu Tczewa – Jasnej.

Nie tylko lody mają być wyjątkowe, bo inne niż te kupowane w marketach czy sieciówkach. Inna niż spożywcze koncerny jest firma je produkująca. To spółdzielnia socjalna, która powstała dzięki współpracy Fundacji Pokolenia z Tczewa z fundacją Edu Art z Brzuśc w gminie Subkowy. To pierwsza taka inicjatywa w naszym powiecie, jedna z niewielu w całym regionie pomorskim.

Tczewska Spółdzielnia socjalna powstała dzięki dotacjom z Óśrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jak również przychylności władz Miasta Tczew. Skąd pomysł na lodziarnię?

Lody były przebojem kulinarnego ogródka na placu hallera. Długa kolejka nie malała przez kilka godzin. często zanim zimne słodkości zostały zjedzone już klient ponownie ustawiał się w długim ogonku. Niektórzy załapali się na poczęstunek darmowy, byli tacy, co próbowali lodów o smaku tczewskiego browaru.

Gdzie lody z Jasnej będzie można kupić? Prawdopodobnie w kilku tczewskich lokalach, także przed znanym miejscem spotkań w Gdańsku, czyli na Stoczni, będa również sprzedawane z rowerów cargo, a także robione dla klientów na zamówienia na różnego rodzaju okazje.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1452), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:30 - Festiwal Twórczości Kociewskiej 2014

  Z naszego archiwum. Gala festiwalu imienia Romana Landowskiego organizowanego przez Miłosników Ziemi Tczewskiej. W programie m.in koncert zespołu Familia HP

 • 09:05 - Muzyczny Koktajl

  Teledyski polskich wykonawców

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1452), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:30 - Czesław Miłosz w pamięci Agnieszki Kosińskiej

  Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej z pisarką i osobistą sekretarką Czesława Miłosza (10 grudnia 2015)

 • 11:05 - Mistrzyni Europy i jej trener z Tczewa

  Wywiady z Pauliną Gubą złotą medalistką w pchnięciu kulą na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Berlinie (2018) oraz jej trenerem, tczewianinem, Edmundem Antczakiem

 • 11:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1452), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:30 - Koncert Piotra Polka

  Z archiwum TeTki. Występ Piotra Polka na festiwalu Ballads Of Europe w Niepołomicach z 2011 r.

 • 13:30 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM