Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Młodzi poznawali żołnierzy wyklętych

Dziewięć drużyn, reprezentujących szkoły średnie naszego powiatu, rywalizowało w trzeciej edycji historycznego konkursu wiedzy o żołnierzach wyklętych.

Niedawno obchodziliśmy dzień pamięci żołnierzy wyklętych. W ubiegłym tygodniu w drugim liceum ogólnokształcącym odbył się konkurs historyczny zatytułowany „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie”. Uczestnikami historycznych zmagań byli uczniowie szkół średnich powiatu tczewskiego. Każdą z dziewięciu placówek reprezentowały trzy osoby. Zanim przystąpiono do rywalizacji wszystkich powitała gospodyni zawodów dyrektor II LO w Tczewie – Dorota Kościjańczuk. Pomysłodawcą konkursu jest nauczyciel historii w II LO Witold Chamski. Głównym jurorem przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Artur Chomicz, był on również autorem pytań. Odpowiedzi na większość z nich uczniowie nie znajdą w podręcznikach historii z podstawą programową. Musieli sięgnąć po dodatkowe lektury.

Rywalizacja przysporzyła sporo emocji. Młodzież wykazywała się dużą wiedza, ale też niektóre z pytań zaskakiwały uczestników konkursu. Pierwszy etap polegał na odpowiedzi pisemnej na sześć pytań. Kolejne dwa etapy polegały na odpowiedzi ustnej na wylosowane z puli pytania.
Konkurs wygrała drużyna Zespołu Szkół technicznych , czyli Grzegorz Kajzer, Karol Boczek i Kamil Irzyk. O tym kto zajmie miejsca od drugiego do czwartego decydowała dogrywka. ostatecznie na kolejnych pozycjach uplasowali się uczniowie tczewskich szkół: II LO, Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Młodzież oraz ich opiekunowie tradycyjnie otrzymali upominki i nagrody.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1368), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? i Pogoda

 • 07:35 - Żana Biczewska

  Z naszego archiwum: Koncert znanej rosyjskiej pieśniarki w Tczewie z 2009 roku

 • 09:10 - Muzyczny Koktajl

  Teledyski polskich wykonawców

 • 09:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1368), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? i Pogoda

 • 09:35 - Sesja Rady Miasta

  Retransmisja sesji Rady Miejskiej w Tczewie z 30 sierpnia 2018 r.

 • 11:00 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 - Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (20 września)

 • 18:00 - Motoryzacyjne Legendy, odcinek 2

  Program o motoryzacyjnych legendach, jeżdżących po polskich drogach. W drugim odcinku przyjrzymy się Cadillacowi Fleetwood i sprawdzimy jak poradzi sobie na ODTJ Autodrom Pomorze.

 • 18:15 - Wielki Hipnotyzer 2018

  PREMIERA! Koncert specjalny festiwalu: XVII In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (24 sierpnia 2018)

 • 19:35 - Drewniany talerz

  Spektakl teatralny na podstawie dramatu Edmunda Morrisa w wykonaniu aktorów amatorów, będący zwieńczeniem rekolekcji wielkopostnych w parafii św. Józefa (29 marca 2017 r.)

 • 20:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 20:40 - Superduo w Ogrodach Sztuk

  Z naszego archiwum. Z okazji 10-lecia cyklu Ogrody Sztuk organizowanego przez Tczewskie Towarzystwo Kulturalne Brama wystąpił Superduo czyli Wiktor Zborowski i Marian Opania (listopad 2012)

 • 22:10 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM