Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Młodzi poznawali żołnierzy wyklętych

Dziewięć drużyn, reprezentujących szkoły średnie naszego powiatu, rywalizowało w trzeciej edycji historycznego konkursu wiedzy o żołnierzach wyklętych.

Niedawno obchodziliśmy dzień pamięci żołnierzy wyklętych. W ubiegłym tygodniu w drugim liceum ogólnokształcącym odbył się konkurs historyczny zatytułowany „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie”. Uczestnikami historycznych zmagań byli uczniowie szkół średnich powiatu tczewskiego. Każdą z dziewięciu placówek reprezentowały trzy osoby. Zanim przystąpiono do rywalizacji wszystkich powitała gospodyni zawodów dyrektor II LO w Tczewie – Dorota Kościjańczuk. Pomysłodawcą konkursu jest nauczyciel historii w II LO Witold Chamski. Głównym jurorem przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Artur Chomicz, był on również autorem pytań. Odpowiedzi na większość z nich uczniowie nie znajdą w podręcznikach historii z podstawą programową. Musieli sięgnąć po dodatkowe lektury.

Rywalizacja przysporzyła sporo emocji. Młodzież wykazywała się dużą wiedza, ale też niektóre z pytań zaskakiwały uczestników konkursu. Pierwszy etap polegał na odpowiedzi pisemnej na sześć pytań. Kolejne dwa etapy polegały na odpowiedzi ustnej na wylosowane z puli pytania.
Konkurs wygrała drużyna Zespołu Szkół technicznych , czyli Grzegorz Kajzer, Karol Boczek i Kamil Irzyk. O tym kto zajmie miejsca od drugiego do czwartego decydowała dogrywka. ostatecznie na kolejnych pozycjach uplasowali się uczniowie tczewskich szkół: II LO, Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Młodzież oraz ich opiekunowie tradycyjnie otrzymali upominki i nagrody.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:40 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (17 lipca 2018)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja mszy świętej, odprawionej w kościele NMP Matki Kościoła w Tczewie 22 lipca o godz. 10:00

 • 19:00 - Noc Bibliotek 2017

  Relacja z wydarzeń zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie w ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek z 3 czerwca 2017 r. Spotkania z autorami książek, muzyczne występy, wystawy i czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza

 • 19:15 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:30 - Ballads Of Europe 2009

  Ballady Polskie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Koncert poetesy

 • 21:50 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM