Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Rekordowy miejski budżet 2017

Radni Tczewa przyjęli budżet 2107.

Na czwartkowej sesji miejscy radni jednogłośnie uchwalili budżet Tczewa na przyszły rok. Tak dużego jeszcze nie było – wydatki oszacowano prawie na 250 milionów złotych. Na inwestycje władze miasta zamierzają przeznaczyć również rekordową kwotę – 35 milionów.

To już tradycja sesji rady miasta. Na grudniowych obradach tak jak w latach poprzednich były krótki świąteczny program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków z Jarzębinki i głosowanie nad uchwałą budżetową. Zanim jednak głosowano nad jedną z najważniejszych uchwał tczewskiego samorządu prezydent Mirosław Pobłocki przedstawił sprawozdanie z działalności w minionym miesiącu. Wiceprzewodniczący rady Rajmund Dominikowski odczytał odpowiedzi na interpelację radnego Kazimierza Ickiewicza. W części sesji poświęconej głosowaniom nad uchwałami było nie tylko o przyszłorocznym budżecie. Między innymi radni uchwałami zatwierdzili nadanie tytułów Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. W styczniu otrzymają je dwaj znani profesorowie pochodzący z naszego miasta były premier naszego kraju, ekonomista Grzegorz Kołodko i wybitny psycholog Jan Strelau. Niesmak budzi fakt, że radny Dominikowski, przewodniczący komisji opiniującej wnioski o nadanie najważniejszej nagrody naszego miasta, wielokrotnie nie potrafił przeczytać poprawnie nazwiska Strelau. Sytuację starał się naprawić przewodniczący rady Mirosław Augustyn.

Uchwały o przyznaniu tytułów honorowego obywatela Tczewa przyjęto jednogłośnie. Trzynastą uchwałą, którą zajęli się w czwartek radni była uchwała budzetowa. Czy będzie pechowa? Najpierw rada wysłuchała opinii komisji finansowo-budzetowej, także szefów klubów radnych. Radny Zenon Drewa wypowiadający się w imieniu klubu Porozumienie na Plus podkreślił, że jest to budżet proinwestycyjny i prospołeczny. Przyznał jednak, że będzie to budżet bardzo trudny do realizacji, zauważając pewne zagrożenia.

Budżet zakłada dochody miasta w wysokości niespełna 226 mln zł , wydatki w wysokości 246,5 mln zł i deficyt ponad 20 mln zł, który zostanie sfinansowany ze sprzedaży papierów wartościowych oraz wolnych środków z lat ubiegłych.

Jak co roku w budżecie dominują wydatki na oświatę i wychowanie (35 proc.) oraz opiekę społeczną wraz z rodziną (33 proc.). Ambitny plan inwestycji zakłada wydatki za 35 milionów złotych. Aż 12 mln zł miasto chce zarobić na sprzedaży działek. Dodajmy, że budżet zakłada 3 proc. podwyżki dla urzędników oraz 1,7 proc. dla nauczycieli. Rada uchwaliła budżet miasta na 2017 rok jednogłośnie.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1472), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Spotkanie znamienitych tczewian - część 1

  Z naszego archiwum. Wybitni tczewianie opowiadają o swoich korzeniach i karierze - występują m.in. Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Kołodko. Materiał archiwalny z 1997 roku (część 1)

 • 08:35 - Roztańczone skrzypce

  Koncert w CKiS w wykonaniu uczestników XII Międzyszkolnych Warsztatów Skrzypcowych Szkół Muzycznych (2018)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1472), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - Spotkanie znamienitych tczewian - część 2

  Z naszego archiwum. Wybitni tczewianie opowiadają o swoich korzeniach i karierze - występują m.in. Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Kołodko. Materiał archiwalny z 1997 roku (część 2)

 • 10:40 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1472), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:35 - Wiec Solidarności w Tczewie

  Z naszego archiwum. Wystapienia na placu Hallera na wiecu Solidarności z 1989 roku

 • 13:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM