Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Teatry Wspaniałe wesołe i nostalgiczne

XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, do którego zaproszenie przyjęło 35 zespołów z 8 europejskich krajów, przeszedł już do historii. Uroczyste otwarcie oraz prezentacje sceniczne, tradycyjnie odbyły się na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Teatry wspaniałe to niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, które od lat ściąga do Tczewa wielu nietuzinkowych artystów z kraju i za granicy. To one sprawiają, że Tczew przez kilka dni staje się kulturalną stolicą Kociewia, gdzie artyści z niepełnosprawnością przeżywają swoją wielką przygodę z teatrem a widzowie delektują się niezapomnianymi chwilami. Tak właśnie było podczas XV-tej już edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, która tym razem odbyła się w dniach od 11 do 15 września. Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, działające przy Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie organizując Przegląd kierowało się wciąż tą samą zasadą – potrzebą prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych.

Jak co roku widzowie byli świadkami magicznych rzeczy. Na scenie, w świetle reflektorów znikały wszelkie bariery i ograniczenia, zaskoczeni byli wysokim poziomem przedstawień. Oglądali przedstawienia radosne i wesołe, ale też bardzo wzruszające, zmuszające do refleksji, w której doskonała gra aktorska hipnotyzowała publiczność a także takie, które pozwoliły poznać inne kultury.

Niezwykle wyjątkowym artystom i ich grze przyglądało się profesjonalne trzyosobowe jury, które przyznało 25 wyróżnień i 10 nagród:

 • Nagroda Prezesa PFRON, trafiła do grupy Domkowcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie za przedstawienie „Nogi, nogi roztańczone”.
 • Nagroda Specjalna powędrowała do Grupy Studio Danko z Kaliningradu za przedstawienie „Kopciuszek” – za niezwykłą żywiołowość i reżyserię.
 • Z kolei nagroda Jury powędrowała do grupy Arlekin z Bydgoszczy za przedstawienie „Eurydyka” – jury doceniło minimalizm formy, przekazu i ogromny ładunek emocjonalny.
 • Wielka nagroda XV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych powędrowała do grupy Teatr Studio Maska z Żytomierza za przedstawienie „Kwiat paproci”.

Jury podkreśliło, że w tym przedstawieniu wszystkie środki przekazu zostały doskonale wykorzystane. XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przebiegał m.in. pod patronatem medialnym Telewizji TeTka.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:35 - Piwnica św. Norberta

  Występ zespołu Piwnica św. Norberta na benefisie Pawła Orkisza (2014)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja niedzielnej mszy świętej z godz. 11.00 z parafii w Turzu

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:15 - Piętnastolecie Ogrodów Sztuk

  Jubileuszowa impreza zorganizowana przez Tczewskie Towarzystwo Kulturalne Brama połączona z koncertem pt. "Muzyka i poezja z Krakowa" (2017)

 • 20:05 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM