Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Uczą muzyki siedemdziesiąt lat

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Janiny Garści w Tczewie obchodzi w tym roku jubileusz siedemdziesięciolecia. Z tej okazji w sali Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta gala.

To jedna z najstarszych tczewskich placówek. W 1947 roku powstała Szkoła Umuzykalniająca Powiatowego Związku Samorządowego i Niższa Szkoła Muzyczna w Tczewie. Choć nazwa się zmieniła, a zakres i obszar działalności znacznie się poszerzył to w gmachu przy placu św. Grzegorza 6 szkoła funkcjonuje do dziś, już od siedemdziesięciu lat. W 1949 roku placówka zyskała miano państwowej. Tak się składa, że równo 45 lat temu utworzono filię tczewskiej szkoły muzycznej w Pelplinie, a dwadzieścia lat temu placówce nadano imię kompozytorki Janiny Garści. Od ponad 30 lat z placówką związana jest Krystyna Czocher, kierownik pelplińskiej filii, dla której szkoła muzyczna to drugi dom, sposób na życie.

Obecnie w szkole uczy się ponad 180 uczniów w cyklach 6- i 4-letnim. Szkoła kształci w zakresie gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, fagocie i trąbce. Jest organizatorem czterech konkursów w formie festiwali dla uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Podopieczni tczewskich nauczycieli zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Przez ostatnie 28 lat dyrektorką szkoły była Danuta Milczewska, od 1 września tego roku nowym dyrektorem placówki jest Piotr Kowalkowski.

Podczas jubileuszowej gali najwięcej było muzyki. Galę swoim występem kwintet Tubicinatores Gedanenses, który propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także składa hołd niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instrumentowi, jakim była trąbka naturalna. Na scenie pojawili się również uczniowie. Chór tczewskiej placówki muzycznej działający pod kierunkiem Ewy Juszczyk Kowalkowskiej odśpiewał hymn państwowy oraz hymn szkoły. Tczewska placówka może poszczycić się wybitnymi absolwentami, na przykład członkami rodziny Wendtów. Na scenie pojawiła się formacja Wendt Family ze znakomitymi saksofonistami w składzie ojcem Adamem i jego synem Tomaszem, który w ubiegłym roku został uhonorowany Fryderykiem. Śpiewała Monika Wendt-Rożnowska, na trąbce grał najmłodszy w zespole Ignacy Wendt, a towarzyszył im kontrabasista Janusz Mackiewicz. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły.

W Telewizji Tetka będzie można zobaczyć obszerną relacje z tej jubileuszowej gali.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 - Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (14 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 - Nie ma mowy! Odcinek 29

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (17 stycznia 2020)

 • 19:45 - Temat Tygodnia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kuchni

  Rozmowa z szefami lokalnych sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz z prezesem Szpitali Tczewskich na temat organizacji oraz efektów wielkiej społecznej zbiórki pieniędzy (15 stycznia 2020 r.)

 • 20:15 - Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 1

 • 21:50 - Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 2

 • 23:10 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM