Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Ulgi dla początkującego biznesu

Jak założyć firmę i z jakich ulg mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy w związku z wejściem w życiem pakietu ustaw w ramach „Konstytucji dla biznesu” – sprawdziliśmy w Domu Przedsiębiorcy i Zakładzie Usług Społecznych.

Decyzja o założeniu firmy powinna być zawsze dobrze przemyślana. Rozpoczęcie działalności wiąże się bowiem z wieloma obowiązkami również urzędowymi. Krystiana Jendrzejewskiego, kierownika Biura Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Tczewie zapytaliśmy co należy zrobić i jakie należy wykonać kroki związane założeniem własnej firmy? Na pewno zarejestrować firmę.

Na początkujących przedsiębiorców czekają też ulgi, na przykład w opłatach składek zusowskich. W kwietniu weszła w życie ustawa składająca się na „Konstytucję biznesu”, która ma ułatwić prowadzenie działalności. Jedną ze zmian jest wprowadzona „ulga na start”.

Początkujący przedsiębiorcy chętnie z ulg korzystają i uważają, że są one ważne zwłaszcza na samym starcie. Pani Maria Porębska otrzymała również wsparcie Domu Przedsiębiorcy.

Po skorzystaniu z ulgi, przez 24 miesiące kalendarzowe przedsiębiorcy mogą korzystać z tak zwanego „małego ZUS-u”. Na co jeszcze mogą liczyć osoby rozpoczynające przygodę z biznesem? Z działalności „nierejestrowanej”.

Dotyczy to osób, których przychód należny z tej na mniejszą skalę działalności w żadnym miesiącu nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w chwili obecnej 1050 złotych netto.