Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Upamiętnili rocznicę powstania Szkoły Morskiej

Członkowie Dawnego Tczewa uczcili dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę powołania pierwszej w Polsce państwowej Szkoły Morskiej. Placówka ta funkcjonowała w budynku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego w latach 1920-1930.

Dokładnie 17 czerwca 1920 roku ówczesny minister spraw wojskowych podpisał akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. Na dyrektora placówki mianowano Antoniego Garnuszewskiego. Od kilku lat członkowie Dawnego Tczewa upamiętniają rocznicę powstania Szkoły Morskiej, która w 1930 roku została przeniesiona do Gdyni. W centrum osiedla, które dawniej nazywano Śródmieściem II, a obecnie osiedlem Garnuszewskiego, co roku odbywa się uroczyste wywieszenie flagi.

Pierwotnie Szkoła Morska znajdowała się w budynku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Spytaliśmy, dlaczego miłośnicy historii nie organizują uroczystości przy dawnej siedzibie.

Członkowie Dawnego Tczewa mają nadzieję, że w przyszłym roku w budynku obecnego liceum mogłyby odbyć się oficjalne, miejskie uroczystości, upamiętniające stulecie powołania Szkoły Morskiej w Tczewie.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM