Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Wystawa. Wisła w Dziejach Polski

W tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego otwarto drugą część wystawy stałej zatytułowanej Wisła w Dziejach Polski.

Wystawę Wisła w Dziejach Polski od piątku można oglądać na dwóch poziomach – na parterze i pierwszym piętrze. Pierwsza część tej ekspozycji otwarto trzy lata temu. Otwierający drugą część wystawy Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na wernisażu powitał serdecznie gości, przedstawił patronów wystawy, w tym ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił, że otwarcie drugiej części ekspozycji przypadło na rok rzeki Wisły.

Wisła jest okolona historią, legendami i zwyczajami. Nad nią rzeką zlokalizowano dwie stolice Polski i nie tylko. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski.
Wisła pełni bowiem w naszym kraju rolę szczególną, symboliczną. Często jest on nazywany „krajem nad Wisłą”, a rzeka stanowi tu ważny wyróżnik dla trwania narodu.
Najważniejszym elementem wystawy są oryginalne zabytki: archeologiczne przedmioty codziennego użytku, łodzie używane na Wiśle i jej dopływach, cenne obrazy, modele i makiety, elementy statków wiślanych, narzędzia rybackie, szkutnicze, modele jednostek wiślanych. Oprócz zabytków na zwiedzających czekają liczne ilustracje i filmy. Dzięki interaktywnym stanowiskom goście muzeum poznają cechy charakterystyczne 3 odcinków Wisły oraz flisackie pożywienie. W infokioskach rozwijane są tematy uzupełniające główną narrację, np. gwara flisacka, spław soli Wisłą, powodzie wiślane, stocznie rzeczne.

Na wernisażu nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy przygotowywali ekspozycję. Komisarzem wystawy jest Jagoda Klim, wernisaż uświetnił swoim występem chór męski Echo.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew (wydanie z 19 stycznia 2019)

 • 17:45 - Powitanie Błękitnej Armii

  Inscenizacja wydarzeń z 1920 r. powrotu Tczewa do Polski. Powitanie generała Hallera i jego żołnierzy na rynku Starego Miasta (2016)

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Retransmisja niedzielnej mszy świętej z godz. 10:00 w kościele NMP Matki Kościoła

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew (wydanie z 19 stycznia 2019)

 • 19:20 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (15 stycznia 2019)

 • 19:40 - Tu stacja Tczew: O Pawle Adamowiczu

  Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski na antenie Radia Tczew 100,8 FM wspomina współpracę z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem

 • 20:15 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz zkamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM