Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Bieg Tropem Wilczym w Tczewie

W niedzielę przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbył się Bieg Tropem Wilczym. Był on również połączony z festynem patriotycznym. Jest to siódma edycja wydarzenia w całej Polsce.

Uroczystości Tropem Wilczym organizowane są z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Przeorat Pomorski Świętego Stanisława we współpracy z Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie. Wydarzenie na terenie drugiego liceum ogólnokształcącego rozpoczęło się od uroczystości przy Panteonie Katyńskim. Poza przemówieniami, pojawiła się również część artystyczna.

Następnie rozpoczął się Bieg Tropem Wilczym o symbolicznym dystansie 1963 metrów. Jest to nawiązanie do roku w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak pseudonim Lalek. W Tczewie bieg odbył się na drodze krajowej numer 91 na odcinku od skrzyżowania ulicy Alei Solidarności z ulicą Kociewską i Gdańską do skrzyżowania ulicy Alei Solidarności z ulicą Jagiellońską. Przed startem uczestnicy biegu odśpiewali hymn państwowy wraz z chórem męskim Echo.

Po chwili padł sygnał startowy. Choć bieg nie miał charakteru rywalizacji to osoby, które przebiegły dystans najszybciej uhonorowano pucharami. Pierwszy na metę dotarł Patryk Sowiński.

Za udział w wydarzeniu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę i ciepły posiłek. Koszt uczestnictwa w biegu wynosił 10 złotych. Cała zebrana kwota zostanie przekazana dla Stowarzyszenia Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej.

Po głównej części wydarzenia na terenie II LO oraz Powiatowego Centrum Sportu odbył się festyn patriotyczny. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekały dwa gary gęstej grochówki, kawiarenka z ciastami, kiełbaski z ogniska, pączki oraz występy na sali widowiskowej. Wicestarosta Piotr Cymanowski podziękował wszystkim za udział oraz wspominał o tym jak ważna była rola żołnierzy wyklętych.

Po przemówieniach wystąpił m.in chór męski Echo oraz uczniowie II LO. W ramach festynu dostępne były różne stanowiska na których można było znaleźć coś dla siebie. Kilka kroków dalej można było sprawdzić swoją celność na strzelnicy. Dla rodziców i ich pociech również znalazło się sporo atrakcji.

Celem festynu patriotycznego oraz Biegu Tropem Wilczym było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz edukacja i promocja święta.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 7 lipca 2020 r.)

 • 07:45 – Jak zaistnieć w sporcie

  Spotkanie młodzieży z Arkadiuszem Gardzielewskim - maratończykiem i Mistrzem Polski w biegach na długich dystansach, wychowankiem Sambora Tczew (2015)

 • 08:30 – Spotkanie z Anetą Lewińską

  Promocja książki prof. Anety Lewińskiej w ramach Tygodnia Kociewskiego XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego (18 listopada 2019)

 • 09:05 – Powitanie Błękitnej Armii

  Inscenizacja wydarzeń z 1920 r - powrotu Tczewa do Polski. Powitanie generała Hallera i jego żołnierzy na rynku Starego Miasta (30. stycznia 2016)

 • 09:20 – Puk, puk tu Book Book

  Magazyn czytelniczy. Redaktor Barbara Jackiewicz rozmawia z Krystianem Ostrowskim, autorem książki: School sucks

 • 09:50 – Zjazd Akordeonistów 2014

  Z naszego archiwum. Koncert studentów muzycznej akademii - część gali finałowej kilkudniowej imprezy organizoawanej przez Fundację dla Tczewa

 • 10:55 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 7 lipca 2020 r.)

 • 12:45 – Irena Sendlerowa patronką szkoły w Małej Słońcy

  Uroczystość nadania imienia szkole podstawowej w Małej Słońcy z udziałem Janiny Zgrzembskiej, córki patronki placówki Ireny Sendlerowej (8 listopada 2018)

 • 14:05 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM