Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Biuro paszportowe zostaje w Tczewie

Wojewoda pomorski zdecydował o likwidacji terenowego biura paszportowego w Tczewie, choć jest w naszym mieście zapotrzebowanie na działalność tej jednostki. W tej sprawie interweniował starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Z pozytywnym skutkiem – biuro paszportowe w Tczewie będzie utrzymane.

Terenowy Punkt Paszportowy w Tczewie działa od kilkudziesięciu lat. Obecnie mieści się w siedzibie starostwa powiatowego. Jednostka podlega urzędowi wojewódzkiemu, konkretnie Wydziałowi Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, a ten boryka się z nadmiarem pracy i brakiem etatów. Informację o likwidacji od 1 lutego dwóch terenowych biur paszportowych w Tczewie i w Wejherowie potwierdziła Anna Drozdowska z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Zapytaliśmy ją o przyczyny tej decyzji.

Po likwidacji osoby z powiatu tczewskiego, które będą się ubiegały o wydanie dokumentów paszportowych miałyby korzystać z oddziałów w Gdańsku, Starogardzie czy Malborku.
Informacja o tej decyzji wywołała wyraźne niezadowolenie mieszkańców powiatu tczewskiego.

Na sytuację zareagował starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, który szybko złożył pisemne odwołanie od decyzji o likwidacji tczewskiego punktu. Nie czekając jednak na oficjalną odpowiedź w czwartek spotkał się w tej sprawie z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem.

Od kierownika oddziału biura paszportowego w Gdańsku Krzysztofa Niemierko otrzymaliśmy informację, że tczewski punkt obsługuje blisko 3 tysiące petentów rocznie, terenowy oddział w Starogardzie wydaje podobną liczbę paszportów, choć nieco niższą. Biuro w Malborku, obsługujące klientów z co najmniej trzech powiatów, przyjmuje ponad 4 tysiące wniosków rocznie.  W Gdańsku, który wydaje około 30 tys paszportów rocznie, na dokument czeka się około 6-8 dni roboczych, natomiast w oddziałach terenowych od dwóch do trzech tygodni. Formalnie maksymalny czas oczekiwania na paszport to miesiąc.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 - III Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy

  Relacja z trzeciego rajdu rowerowego po Kociewiu i Powiślu, który odbył się 22-23 lipca 2017 r.

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiana 25 sierpnia w kościele św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Staszica (godz. 9.30)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 - Nie ma większej miłości

  Spektakl teatralny w Centrum Kultury i Sztuki. Dramat biograficzny o życiu Świętego Maksymiliana Kolbego w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej działającej przy parafii świętego Józefa

 • 20:30 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM