Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Biuro paszportowe zostaje w Tczewie

Wojewoda pomorski zdecydował o likwidacji terenowego biura paszportowego w Tczewie, choć jest w naszym mieście zapotrzebowanie na działalność tej jednostki. W tej sprawie interweniował starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Z pozytywnym skutkiem – biuro paszportowe w Tczewie będzie utrzymane.

Terenowy Punkt Paszportowy w Tczewie działa od kilkudziesięciu lat. Obecnie mieści się w siedzibie starostwa powiatowego. Jednostka podlega urzędowi wojewódzkiemu, konkretnie Wydziałowi Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, a ten boryka się z nadmiarem pracy i brakiem etatów. Informację o likwidacji od 1 lutego dwóch terenowych biur paszportowych w Tczewie i w Wejherowie potwierdziła Anna Drozdowska z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Zapytaliśmy ją o przyczyny tej decyzji.

Po likwidacji osoby z powiatu tczewskiego, które będą się ubiegały o wydanie dokumentów paszportowych miałyby korzystać z oddziałów w Gdańsku, Starogardzie czy Malborku.
Informacja o tej decyzji wywołała wyraźne niezadowolenie mieszkańców powiatu tczewskiego.

Na sytuację zareagował starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, który szybko złożył pisemne odwołanie od decyzji o likwidacji tczewskiego punktu. Nie czekając jednak na oficjalną odpowiedź w czwartek spotkał się w tej sprawie z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem.

Od kierownika oddziału biura paszportowego w Gdańsku Krzysztofa Niemierko otrzymaliśmy informację, że tczewski punkt obsługuje blisko 3 tysiące petentów rocznie, terenowy oddział w Starogardzie wydaje podobną liczbę paszportów, choć nieco niższą. Biuro w Malborku, obsługujące klientów z co najmniej trzech powiatów, przyjmuje ponad 4 tysiące wniosków rocznie.  W Gdańsku, który wydaje około 30 tys paszportów rocznie, na dokument czeka się około 6-8 dni roboczych, natomiast w oddziałach terenowych od dwóch do trzech tygodni. Formalnie maksymalny czas oczekiwania na paszport to miesiąc.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 - Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 11.00 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 18:45 - Występ grupy Pass

  Z naszego archiwum. Występ grupy muzycznej Pass na benefisie Pawła Orkisza w Nowohuckim Centrum Kultury (2014)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 19:35 - Złoty naparstek

  Bajkowy spektakl w wykonaniu rodziców dzieci z przedszkola Sióstr Miłosierdzia i pracowników tej placówki (27 kwietnia 2019)

 • 20:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM