Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Debatowali o Napoleonie Bonaparte

W Fabryce Sztuk odbyła się debata napoleońska na temat burzliwych wydarzeń z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Dzięki temu spotkaniu mieszkańcy mieli okazję odkryć dzieje Tczewa sprzed ponad dwustu lat.

O tym jak ważnym punktem strategicznym był dla Napoleona Tczew mieszkańcy naszego miasta wiedzą dzięki m.in. cyklicznie organizowanym rekonstrukcjom bitwy z 1807 roku. W tym roku Fundacja Napoleońska w Gdańsku, Fabryka Sztuk oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie przygotowały debatę napoleońską. W spotkaniu wzięli udział znani historycy, m.in. były poseł z Tczewa Jan Kulas, miejski radny Kazimierz Ickiewicz czy znawca historii Gdańska profesor Andrzej Januszajtis. Historycy przypomnieli między innymi takie fakty jak ten, że bitwa o Tczew była pierwszą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili słynni dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę.

Tczewski historyk przypomniał, jak wielkie nadzieje mieli Polacy na początku XIX wieku względem armii Napoleona. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia stałej wystawy poświęconej bitwie o Tczew, Napoleonowi i jego miłości do Marii Walewskiej.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Niech Żyje Ogród, odcinek 10

  Magazyn ogrodniczy. Odcinek o pielęgnacji bylin

 • 17:50 – Magazyn Abonenta TVK Telkab

  Informacje Telewizji Kablowej Telkab o nowościach i zmianach ważnych dla abonentów oraz ciekawostkach dostępnych w sieci TVK (czerwiec 2020)

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja uroczystej okolicznościowej mszy świętej odprawionej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (07 czerwca, godz. 09:30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 20:00 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 2 czerwca 2020 r.)

 • 20:30 – Matura 1995 i 1996

  Z naszego archiwum: Matura 1995 i 1996. Zobacz relację sprzed 25 lat, jak wyglądały egzaminy maturalne w tczewskich szkołach.

 • 21:05 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM