Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Dzień Kociewia w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie na Dzień Kociewia odbyło się spotkanie ze znanym regionalistą profesorem Józefem Borzyszkowskim, autorem biograficznej książki o Janie Ejankowskim. Oprócz książki profesora promowano również kolejne wydanie Tek Kociewskich.

Profesor Józef Borzyszkowski to postać wyjątkowa dla całego Pomorza. Humanista, regionalista – naukowiec z dużym dorobkiem literackim i społecznik zaangażowany w wiele organizacji i przedsięwzięć o charakterze historycznym czy ludowym. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Krzysztof Korda zaprosił Borzyszkowskiego do siedziby głównej swojej placówki nieprzypadkowo w światowym dniu Kociewia. Profesor Borzyszkowski na spotkaniu promował książkę swojego autorstwa poświęcona zmarłemu dwa lata temu prekursorowi edukacji regionalnej na Kociewiu Janowi Ejankowskiemu.
Bohater biografii zainicjował działalność oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, a założony i kierowany przez niego zespół „Piaseckie Kociewiaki” wpisał się w życie kulturalne naszego regionu. Dlaczego profesor Borzyszkowski zdecydował się napisać książkę zatytułowaną „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria”?

Spotkanie miało charakter wspomnieniowy. W gronie publiczności znalazło się wiele osób, które znały Ejankowskiego w tym jego najbliższa rodzina.

Drugą promowaną w tczewskiej bibliotece publikacją był 10. numer „Tek Kociewskich” – czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 - Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:30 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 20:00 - Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 20:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM