Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Dzień Kociewia w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie na Dzień Kociewia odbyło się spotkanie ze znanym regionalistą profesorem Józefem Borzyszkowskim, autorem biograficznej książki o Janie Ejankowskim. Oprócz książki profesora promowano również kolejne wydanie Tek Kociewskich.

Profesor Józef Borzyszkowski to postać wyjątkowa dla całego Pomorza. Humanista, regionalista – naukowiec z dużym dorobkiem literackim i społecznik zaangażowany w wiele organizacji i przedsięwzięć o charakterze historycznym czy ludowym. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Krzysztof Korda zaprosił Borzyszkowskiego do siedziby głównej swojej placówki nieprzypadkowo w światowym dniu Kociewia. Profesor Borzyszkowski na spotkaniu promował książkę swojego autorstwa poświęcona zmarłemu dwa lata temu prekursorowi edukacji regionalnej na Kociewiu Janowi Ejankowskiemu.
Bohater biografii zainicjował działalność oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, a założony i kierowany przez niego zespół „Piaseckie Kociewiaki” wpisał się w życie kulturalne naszego regionu. Dlaczego profesor Borzyszkowski zdecydował się napisać książkę zatytułowaną „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria”?

Spotkanie miało charakter wspomnieniowy. W gronie publiczności znalazło się wiele osób, które znały Ejankowskiego w tym jego najbliższa rodzina.

Drugą promowaną w tczewskiej bibliotece publikacją był 10. numer „Tek Kociewskich” – czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 - III Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy

  Relacja z trzeciego rajdu rowerowego po Kociewiu i Powiślu, który odbył się 22-23 lipca 2017 r.

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiana 25 sierpnia w kościele św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Staszica (godz. 9.30)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 - Nie ma większej miłości

  Spektakl teatralny w Centrum Kultury i Sztuki. Dramat biograficzny o życiu Świętego Maksymiliana Kolbego w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej działającej przy parafii świętego Józefa

 • 20:30 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM