Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Fala kulminacyjna w Tczewie

Fala kulminacyjna na Wiśle nie zagroziła mieszkańcom Tczewa. W najwyższym stanie rzeka miała w mieście 805 centymetrów, 15 zabrakło do stanu alarmowego.
Emocje jednak były. Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji walczyło o kontrolę nad ruchomym pomostem, a firma Banimex została zmuszona do przerwania prac przy przebudowie mostu tczewskiego.

Wielkie tłumy na bulwar nadwiślański w sobotnie popołudnie i wieczór przyciągnął nie tylko festyn samorządowo-komunalny. Mieszkańcy Tczewa i okolicy ciekawi byli też stanu Wisły. Rzeka szeroka i wyglądająca niebezpiecznie, szybki nurt i zalane łąki.

W piątek starosta wydał zarządzenie o ogłoszenie pogotowia przeciwpowodziowego, po tym jak poziom wody w Wiśle w powiecie tczewskim przekroczył stan ostrzegawczy czyli 700 cm. Komunikaty hydrologiczne przewidywały nadejście fali kulminacyjnej w niedzielę wczesnym rankiem i przewidywano, że najwyższy stan wyniesie 802 cm. Komunikat potwierdził się. W niedziele o 6 rano stan wynosił 805 centymetrów, a więc 15 mniej od stanu alarmowego określonego na poziomie 820. Po kilku godzinach woda zaczęła opadać To oznaczało, że nie było zagrożenia, żeby Wisła wdarła się do miasta. Był jednak inny poważny problem. Ruchomy pomost przy przystani służący jednostkom pływającym mógł wypłynąć z prowadnic, a rzeka mogła porwać betonową-stalową kilkudziesięcio-tonową konstrukcję. zarządca przystani – Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji – walczył, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli.

Wysoki stan Wisły skomplikował prace przy przebudowie zabytkowego mostu tczewskiego na Wiśle. Woda zalała teren , na którym budowane sa nowe przyczółki mostu.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 – Wokół nas. Okiem reportera (2)

  Sylwia Leszka testuje i przedstawia produkty oraz usługi lokalnych przedsiębiorstw. W drugim odcinku sprawdziła, jak przebiega dobór ubioru ślubnego nie tylko dla panny młodej.

 • 18:05 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (17 listopada, godz. 14.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (12 listopada 2019 r.)

 • 19:45 – Nie ma mowy! Odcinek 23

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (15 listopada 2019)

 • 19:50 – Temat Tygodnia. Uzależnienie od nowych technologii

  Rozmowa o tym czym jest fonoholizm i jak przeciwdziałać uzależnieniom od nowych technologii, mediów społecznościowych. Gośćmi redaktor Aleksandry Hotowy są socjolog Maciej Dębski i Piotr Kaczmarek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie (13 listopada 2019)

 • 20:20 – Jubilaci w Urzędzie Stanu Cywilnego

  Uroczystość rocznicowa tczewskich małżeństw z udziałem prezydenta miasta (6 listopada 2019)

 • 20:45 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM