Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Most połączył kandydatów na prezydenta

Inicjatorzy petycji #MostTczewskiJakWesterplatte uzyskali poparcie większości kandydatów na prezydenta Polski. Wielu z nich zgadza się z tym, że najlepszą metodą uratowania tego zabytku byłaby specustawa, która przekazałaby most z rąk powiatu tczewskiego na rzecz Skarbu Państwa. Odpowiedź przesłała także Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy, który pięć lat temu zapowiedział, że głowa państwa musi interweniować w sprawie mostu. Obietnica ta dotąd nie została spełniona.

Obecnie z powodu wyczerpania się środków Most Tczewski nie łączy dwóch brzegów Wisły. Na dokończenie jego odbudowy potrzeba jeszcze od 150 do 200 mln zł. Nieoczekiwanie ten zabytek połączył ludzi, którzy zazwyczaj na każdym polu ze sobą rywalizują. Mowa o kandydatach na prezydenta Polski, którzy w zdecydowanej większości poparli głośną akcję #MostTczewskiJakWesterplatte. Ponad trzy tygodnie temu inicjatorzy petycji spytali każdego z dziesięciu kandydatów o to, czy popierają założenia petycji. Urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę dodatkowo spytali o to, kiedy tczewianie mogą spodziewać się spełnienia obietnicy, która padła w kwietniu 2015 r.

Jesienią ubiegłego roku pierwszy etap akcji polegał na zebraniu niemal 4 tysięcy podpisów. W lutym w trakcie drugiego etapu społecznicy złożyli petycję m.in. w Kancelarii Prezydenta oraz Premiera. Trzeci etap polegał na poproszeniu każdego z kandydatów na prezydenta Polski o stanowisko.

Kandydat Lewicy Robert Biedroń już jesienią ubiegłego roku będąc w Tczewie poparł założenia petycji. Obecnie swoją deklarację podtrzymał. Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak również poparł założenia petycji.

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy dopiero we wtorek przesłała społecznikom odpowiedź na petycję złożoną w lutym. Szefowa kancelarii Halina Szymańska informuje, że temat odbudowy Mostu Tczewskiego wykracza poza możliwości Kancelarii Prezydenta. Mimo to zwróci się z tym tematem do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Kultury i będzie wspierać działania, mające na celu wypracowanie rozwiązań, które doprowadzą do dokończenia inwestycji.

„Kancelaria Prezydenta RP zamierza wspierać działania zmierzające do wypracowania rozwiązań, które pozwolą w sposób odpowiedzialny uchronić zabytkowy Most w Tczewie przed dalszą degradacją i zachować go kolejnym pokoleniom” – Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Dodajmy, że Biuro Prasowe prezydenta nie odpowiedziało na pytania naszej redakcji o niespełnioną obietnicę z 2015 r. Poinformowano nas, że kancelaria spóźnia się z przekazaniem odpowiedzi z powodu… koronawirusa. W wyjaśnieniu czytamy, że z uwagi na stan epidemii urząd obecnie nie musi dotrzymywać terminów.

Jedynym kandydatem, który zaproponował inne rozwiązanie niż specustawa, jest Szymon Hołownia. Marek Jakubiak z Federacji dla Rzeczypospolitej krytycznie odniósł się do petycji tczewian. Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej przesłała odpowiedź jeszcze przed swoją rezygnacją. Społecznicy zakładają, że nowy kandydat Rafał Trzaskowski podtrzyma deklarację poprzedniczki.

Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej i Mirosław Piotrowski z Ruchu Prawdziwa Europa również poparli inicjatywę. Paweł Tanajno popierany przez Demokrację Bezpośrednią uważa, że pomóc mogą tylko przedsiębiorcy, bo to oni tracą najwięcej na zamknięciu mostu. W obietnice polityków kandydat nie wierzy. Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy odpowiedział, że w kontekście niespełnionej deklaracji prezydenta Dudy „zapadłby się ze wstydu pod ziemię”.

Pełne odpowiedzi dziesięciu kandydatów można znaleźć na facebookowym profilu Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. Gdy Biuro Prasowe prezydenta Dudy odpowie na nasze pytania związane z niespełnioną obietnicą, będziemy o tym informować. Dodajmy, że na niedawnej konwencji prezydent Duda poprosił wyborców o rozliczenie w kontekście obietnic. Popierające go Prawo i Sprawiedliwość również często podkreśla, jak ważne jest dotrzymywanie słowa.

To czy Most Tczewski połączy nie tylko polityków, ale także brzegi Wisły, okaże się w przyszłości. Prawdopodobnie wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1776), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 07:50 – Raport TV Regio

  Raport dostępnej w całej Polsce TV Regio (11 maja 2020 r.)

 • 09:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1776), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 09:50 – Melodia przeszłości. Roman Puchowski

  Cykl programów, w którym nasi goście dzielą się wspomnieniami związanymi z muzyką. Bohaterem tego odcinka jest tczewianin Roman Puchowski - kompozytor, bluesman, gitarzysta

 • 10:25 – Romeo i Julia

  Z naszego archiwum. Spektakl teatralny w wykonaniu uczniów i uczennic z Gimnazjum w Dąbrówce (2013)

 • 11:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1776), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 12:50 – Raport TV Regio

  Raport dostępnej w całej Polsce TV Regio (11 maja 2020 r.)

 • 13:20 – Festyn z okazji Dnia Dziecka

  Z naszego archiwum. Impreza zorganizowana na Suchostrzygach przez Spółdzielczy Dom Kultury (2008)

 • 13:50 – Szaleństwo z Fruktakami

  Z naszego archiwum. Koncert zespołu Fruktaki z okazji Dnia Dziecka w Centrum Kultury i Sztuki (2012)

 • 14:35 – Nie daj szansy AIDS

  Z naszego archiwum. Spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Dąbrówce (2013)

 • 14:55 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  PREMIERA! Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 17:40 – Pytania do Prezydenta

  PREMIERA! Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 18:10 – Mini Gdynia Open 2020

  Gala Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mini Gdynia Open 2020, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni cz. 2 (27 lutego 2020).

 • 19:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 19:40 – Pytania do Starosty

  PREMIERA! Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 2 czerwca 2019 r.)

 • 20:10 – W czasie deszczu dzieci się nudzą

  Koncert z okazji 10 lat Orkiestry Kameralnej Progress (9 czerwca 2019)

 • 21:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 21:45 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 22:05 – Beltaine & Glendalough - muzyka i taniec

  Koncert muzyki celtyckiej z okazji Dnia Świętego Patryka w wykonaniu zespołu muzycznego Beltaine i tanecznego Glendalough w Centrum Kultury i Sztuki (marzec 2019)

 • 22:45 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM