Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Ozonowane ścieki dotarły do Tczewa

Ścieki z warszawskiej oczyszczalni Czajka, która uległa pod koniec sierpnia awarii, płyną w kierunku Zatoki Gdańskiej. Sprawdzaliśmy, czy Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację w okolicach naszego miasta. Zapytaliśmy też dyrektora tczewskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji o udział pracowników i sprzętu przy ozonowaniu ścieków wypływających z warszawskiej oczyszczalni.

Trwa akcja ratowania Wisły przed zanieczyszczeniem. W środę, wojsko zakończyło budowę mostu pontonowego na rzece. W piątek, rano rozpoczęto wciąganie na ten most rur, którymi ścieki trafiające w tej chwili do Wisły będą transportowane przy pomocy systemu pomp z budowanej czerpni awaryjnym rurociągiem z powrotem do oczyszczalni „Czajka”. Mają one tam trafiać od najbliższej soboty.

Na stronie pomorskiego sanepidu w środę 4 września rano pojawił się komunikat, z którego wynika, że skażona woda – a więc przez Tczew – dopłynie na Pomorze w nocy z 5 na 6 września. Czy Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego sytuację monitoruje? Tak, odpowiedział Marek Mroziński, zastępca naczelnika Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego.

Wcześniej w sobotę 31 sierpnia przystąpiono do ozonowania ścieków zrzucanych do Wisły. Dzięki temu nieczystości mają być przynajmniej w części oczyszczone z bakterii i w efekcie mniej szkodliwe.

Na Twitterze prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski 31 sierpnia zamieścił taki oto wpis: „Zaczęliśmy oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą. Teraz do Wisły trafiają mniej szkodliwe ścieki pozbawione większości bakterii. Dziękuję za solidarność wodociągowcom z innych miast – Jaworzna, Opoczna, Tczewa, Zabrza i Gliwic, skąd pochodzą maszyny, które właśnie uruchomiliśmy”.

Na czym te prace polegają i jaki mają one przynieść efekt – opowiedział nam Artur Małecki, dyrektor  z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Mieszkańcy naszego miasta śledzą na bieżąco sprawę związaną z zanieczyszczeniem Wisły ściekami ze stołecznej oczyszczalni ”Czajka”. Co o tym myślą? Dziwią się, że tak ogromna awaria mogła się w ogóle wydarzyć.

Tczewianie – na szczęście nie muszą obawiać się o jakość pitnej wody.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 września 2019 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 15

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (13 września 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rodzinne Ogrody Działkowe

  Rozmowa na temat rodzinnych ogrodów działkowych, sposobu na zdrowe i aktywne spędzanie czasu. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Henryk Drewa, Marian Okapiec oraz Tomasz Baniecki (11 września 2019)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu