Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Panteon Katyński przy II LO

Starostwo Powiatowe utworzy Panteon Katyński, czyli miejsce pamięci ofiar reżimu stalinowskiego – Polaków, w tym tczewian, zamordowanych w okresie II wojny światowej. Aleja dębów i pamiątkowa tablica oraz słupy symbolizujące sowieckie obozy koncentracyjne pojawią się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

Na pomysł utworzenia miejsca pamięci, czyli czegoś więcej niż tylko pamiątkowej tablicy, wpadł Stefan Kukowski z zawodu artysta plastyk i projektant oraz przedstawiciel Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, wielki kanclerz tego stowarzyszenia.

Idea spodobała się staroście tczewskiemu, który zauważył, że dobrym miejscem na katyński panteon będzie ogrodzony, ale niewykorzystany teren II LO w Tczewie.

Tczewski Panteon Katyński tworzyć będzie granitowe epitafium, będą tu słupy symbolizujące sowieckie obozy koncentracyjne. Będzie tu również aleja utworzona z zasadzonych już 20 dębów dedykowanych 50 ofiarom z terenu powiatu tczewskiego, które zginęły w Katyniu z rąk sowietów. Panteon ma być miejscem uroczystości, związanych z upamiętnianiem zbrodni katyńskiej, a zostanie poświęcony 4 kwietnia, w rocznicę oddania pierwszych strzałów w 1940 roku w lesie katyńskim. Z tej okazji będzie wydana również książka – publikacją historyczno-edukacyjna skierowana do młodzieży.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew (wydanie z 19 stycznia 2019)

 • 17:45 - Powitanie Błękitnej Armii

  Inscenizacja wydarzeń z 1920 r. powrotu Tczewa do Polski. Powitanie generała Hallera i jego żołnierzy na rynku Starego Miasta (2016)

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Retransmisja niedzielnej mszy świętej z godz. 10:00 w kościele NMP Matki Kościoła

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew (wydanie z 19 stycznia 2019)

 • 19:20 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (15 stycznia 2019)

 • 19:40 - Tu stacja Tczew: O Pawle Adamowiczu

  Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski na antenie Radia Tczew 100,8 FM wspomina współpracę z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem

 • 20:15 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz zkamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM