Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Pięć osób ubiega się o fotel prezydenta

Znamy już pięciu kandydatów, którzy w zbliżających się wyborach samorządowych będą walczyli o fotel prezydenta Tczewa. Niewykluczone, że to nie wszystkie nazwiska, ponieważ kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można zgłaszać do 26 września.

21 października będziemy wybierali nie tylko radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ale także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jako pierwszy chęć startu w zbliżających się wyborach ogłosił urzędujący 56-letni prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, który pełni tę funkcję od 2010 roku. Wcześniej był na stanowisku zastępcy prezydenta Tczewa Zenona Odyi do spraw gospodarczych. W zbliżających się wyborach Mirosław Pobłocki będzie walczył o trzecią kadencję. Urzędujący włodarz reprezentuje lokalne ugrupowanie Porozumienie na Plus.

Kandydaturę 55-letniego Tadeusza Dzwonkowskiego zaproponowała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość. Dzwonkowski obecnie pełni funkcję starosty powiatu tczewskiego, a w poprzednich kadencjach był nie tylko radnym powiatowym, ale także członkiem zarządu powiatu tczewskiego. Przez wiele lat uczył historii i pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubiszewie i Gimnazjum nr 1 w Tczewie.

Cztery stowarzyszenia: Inicjatywa Samorządowa, Kociewski Klub Regionalny, Ruch Miejski Tczew Od Nowa oraz Kociewska Inicjatywa Samorządowa proponują na prezydenta Tczewa 48-letniego Wojciecha Drzeżdżona. W poprzednich latach pełnił on funkcję m.in. dziekana oraz kierownika Katedry Dydaktyki w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. W latach 90-tych przez cztery lata przewodniczył Radzie do Spraw Rodziny przy ówczesnym prezydencie Tczewa. Aktualnie pracuje w Instytucie Pedagogiczno-Zawodowym, którego jest założycielem.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej swoją kandydaturę potwierdził 49-letni Zbigniew Urban. W ostatni poniedziałek został on poparty przez wicepremiera Polski, Jarosława Gowina, który reprezentuje Porozumienie. Poparł go również Marcin Krzywkowski z partii Wolność, który zrezygnował z kandydowania na prezydenta Tczewa. Zbigniew Urban jest tczewskim radnym od trzech kadencji, a w poprzednich wyborach samorządowych walczył o fotel prezydenta Tczewa. Urban jest członkiem Porozumienia, ale kandyduje z list komitetu Świadomy Tczew. Jest Naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

Po wielu zawirowaniach swojego kandydata na prezydenta Tczewa wyznaczyła Platforma Obywatelska. Początkowo brany pod uwagę był Bartosz Paprot z PO i Bartłomiej Kulas z Komitetu Obrony Demokracji, a ostatnio również Jan Kulas. Ostatecznie zarząd regionu zaproponował kandydaturę Iwony Nitzy, która od kilku lat jest członkiem Platformy Obywatelskiej, a od kilkunastu lat działa w życiu publicznym miasta. O fotel prezydenta Tczewa będzie się ubiegać z listy Koalicji Obywatelskiej. Iwona Nitza ma 45 lat i na co dzień prowadzi własną firmę.

Pierwsza tura wyborów samorządowych została zaplanowana na 21 października. Ewentualna druga tura na prezydenta miasta odbędzie się 4 listopada.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (31 marca 2020 r.)

 • 07:55 - Miss i Mister Złotego Wieku 2011

  Z naszego archiwum. Impreza z udziałem tczewskich seniorów zorganizowana w CKiS przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (20 stycznia 2011)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - Zawody z pasją - szewc

  Cykliczny program o ginących, tradycyjnych lub nietypowych zawodach. W tym odcinku przyglądamy się pracy tczewskiego szewca Tomasza Wyki

 • 09:50 - Muzyczny Podwieczorek 2012

  Z archiwum TV TeTka. Klimatycznie na Zamkowej - koncert z udziałem tczewskich muzycznych talentów

 • 11:50 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:35 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (31 marca 2020 r.)

 • 12:55 - Klasycznie dla Grzegorza Ciechowskiego

  Z naszego archiwum. Koncert w Centrum Kultury i Sztuki (2011)

 • 14:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM