Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Prezydent Tczewa został uniewinniony

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Malborku. Prokuratura oskarżyła go o przekroczenie uprawnień i złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Wyrok jest nieprawomocny.

Przypomnijmy, że sprawa przed Sądem Rejonowym w Malborku dotyczyła ujawnienia domniemanych sprawców akcji plakatowej uwidocznionych przez monitoring miejski i przekazania tego nagrania na potrzeby postępowania sądowego. Miało ono wykazać, kto w 2015 roku rozpowszechniał obraźliwe plakaty i ulotki dotyczące prezydenta Tczewa i prezesów miejskich spółek. Malborska prokuratura zarzuciła prezydentowi Tczewa przekroczenie uprawnień i przekazanie nagrań z miejskiego monitoringu osobom nieuprawnionym.

Prokuratura żądała dla prezydenta Tczewa grzywny w wysokości pięciu tysięcy złotych, a oskarżyciel posiłkowy kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz pięciu tysięcy złotych zadośćuczynienia. Przez ostatni rok Sąd Rejonowy w Malborku badał tę sprawę. We wtorek poznaliśmy wyrok – uniewinniający. Na sali rozpraw zabrakło prokurator Barbary Iwanowskiej, a także prezydenta Tczewa, którego zatrzymały obowiązki służbowe. Obecna była natomiast jego obrończyni – Joanna Grodzicka oraz oskarżyciel posiłkowy, który czuje się w tej sprawie osobą pokrzywdzoną, ponieważ został uwieczniony na zabezpieczonym nagraniu z miejskiego monitoringu.

Tuż po rozprawie obrończyni prezydenta nie kryła zadowolenia z usłyszanego wyroku. W środę prezydent Tczewa skomentował wyrok podczas konferencji prasowej.

Równolegle sąd zajmuje się inną sprawą związaną z „aferą plakatową”. Przypomnijmy, że widniejące na grafice osoby wytoczyły proces domniemanym inicjatorom tej akcji.  W listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Malborku ukarał grzywną byłego radnego i kandydata na prezydenta Tczewa Zbigniewa U, a także Tomasza U. Sąd nie uznał, że oskarżeni zorganizowali akcję plakatową, ale stwierdził, że publicznie znieważyli i pomówili prezydenta Tczewa i prezesów miejskich spółek m.in. w internecie. Jeden z mężczyzn ukaranych grzywną jest oskarżycielem posiłkowym w procesie przeciwko prezydentowi Tczewa, a drugi świadkiem. Pod koniec sierpnia sąd rozpatrzy w tej sprawie apelację.

Tuż po wtorkowym ogłoszeniu wyroku oskarżyciel posiłkowy przekazał dziennikarzom, że zamierza złożyć apelację. Z kolei prokurator rejonowy w Malborku Maciej Więckowski poinformował nas, że prokuratura wystąpi do sądu o sporządzenie uzasadnienia wyroku, po czym zdecyduje czy złożyć apelację.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (15 grudnia, godz. 8.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 grudnia 2019 r.)

 • 19:45 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 19:55 – Temat Tygodnia. Rok Kazimierza Piechowskiego

  Krzysztof Repiński rozmawia z gośćmi na temat Kazimierza Piechowskiego - uciekiniera z Auschwitz, honorowego obywatela Tczewa, świadka historii (11 grudnia 2019)

 • 20:45 – 70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie

  Uroczysta gala z koncertami z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki (2017)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM