Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

rok pasierba wystawa
Nasz Tczew

Rok Janusza Pasierba zainaugurowany

Na wniosek Zespołu Szkół Ekonomicznych rada powiatu tczewskiego przyjęła rezolucję, by 2018 był rokiem księdza Janusza Stanisława Pasierba. Zainaugurowano go otwarciem wystawy plenerowej o życiu i literackiej twórczości patrona ekonomika.

Wernisaż odbył się w niedzielne przedpołudnie na placu przed dworcem PKP i Galerią Kociewską. Nieprzypadkowo Rok księdza Janusza St. Pasierba zainaugurowano 7 stycznia. To dzień jego urodzin – w 2018 roku miałby 89 lat, zmarł 25 lat temu. Zanim otwarto wystawę w kościele świętego Józefa odprawiono okolicznościową mszę świętą, w której homilię wygłosił ksiądz prałat Antoni Dunajski.

Wystawa powstała z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych. Autorzy ekspozycji to Hanna Molesztak, Zdzisław Czyż i Piotr Kaczmarek. Wystawa przedstawia księdza Pasierba jako mieszkańca Tczewa i Pelplina, na planszach jest przybliżona jego twórczość, działalność, a także inicjatywy ekonomika, które dotyczą patrona szkoły – na przykład spotkania, konkursy literackie czy szlak turystyczny w oparciu o życiorys. Rok Janusza Pasierba to pomysł dyrektora tej placówki Jerzego Cisewskiego.

Na wernisaż przybyli: wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, przedstawiciele władz lokalnych – w tym starosta Tadeusz Dzwonkowski, osoby związane z księdzem Pasierbem – na przykład goście z nadmorskiej miejscowości Krokowa, do których często przyjeżdżał. Byli też uczniowie i nauczyciele z ekonomika i mieszkańcy regionu.
Podczas uroczystego otwarcia wiersze autorstwa Pasierba recytowała uczennica ekonomika Weronika Arendt. Przewodnicząca rady powiatu Barbara Kamińska podała uzasadnienie do rezolucji o roku księdza Janusza Pasierba. Sylwetkę tego poety-myśliciela, patrioty, ale też obywatela Europy i świata, przybliżył zebranym tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz. Refleksją o tym, jakim był człowiekiem ksiądz Pasierb podzielili się ksiądz Dunajski oraz ksiądz Wincenty Pytlik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Dodajmy, że Pelplinie jest również szkoła nosząca jego imię. Wystawę będzie można oglądać do 10 maja. Dyrektora Cisewskiego zapytaliśmy jakie jeszcze inicjatywy są przygotowywane w ramach roku księdza Pasierba.