Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Serce dla Afryki prosto z Tczewa

Koncert z udziałem tczewskich zespołów wokalnych, muzyków i dzieci z Przedszkola nr 8 oraz ich rodziców był zwieńczeniem charytatywnego projektu “Serce dla Afryki”. Podczas koncertu zebrano na rzecz kenijskiego przedszkola blisko siedem tysięcy złotych.

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem modlitwy ojcze nasz w języku suahili. Solistką była Małgorzata Kornas, a wspierał ją wokalnie wielki zespół złożony z chórzystów Nieboskłonnych, Passionatki i dzieci z Przedszkola nr 8. Po brawurowym wykonaniu pieśni na scenie pojawiła się pani dyrektor ósemki Jolanta Jank. Zaprosiła pochodzącą z Kenii, a mieszkająca w Tczewie Anstellę Nkhatą i wyjaśniła, że Anstella pracuje w przedszkolu jako nauczycielka języka angielskiego. Dzieci zadawały wiele pytań, skąd pochodzi i jak jest w Afryce. Dowiedziały się, że kenijskie dzieci są ubogie, a przedszkole w miejscowości Meru do którego uczęszczała kiedyś Anstella ma wiele potrzeb. Jolanta Jank pod hasłem Serce dla Afryki postanowiła zainicjować akcję charytatywną na rzecz dzieci z Kenii. Projekt trwa już trzy lata, a jej kolejnym elementem był przedświąteczny koncert charytatywny, jaki odbył się w minioną niedzielę w sali Centrum Kultury i Sztuki.

Program wyreżyserowały Jolanta Jank oraz Karolina Kornas, która prowadzi w Tczewie zespoły wokalne: Passionatkę czyli dziecięcy chór funkcjonujący w ramach sekcji CKiS oraz Nieboskłonnych – zespół, w którym jedną z chórzystek jest Anstella. Karolina jest też mamą wychowanków Przedszkola nr 8. Na koncert składały się utwory prezentowane przy akompaniamencie profesjonalnych instrumentalistów w wykonaniu wymienionych zespołów, ale też przedszkolanek i tczewskich wokalistek, przyjaciółek przedszkola. Program miał elementy jasełek, w których brały udział dzieci z ósemki, nie zabrakło kolęd. Wielki entuzjazm publiczności wzbudziły popisy taneczne rodziców dzieci z ósemeczki.

Koncert był dynamiczny, radosny, ale miał też kilka wzruszających momentów. Jednym z nich było odśpiewanie w języku polskim wielkiego przeboju charytatywnego na rzecz dzieci z Afryki „We are the world”. Nie zabrakło bisów. Znów wszystkie połączone głosy odśpiewały „Ojcze nasz” po afrykańsku.

Od idei do pomysłu. Od pomysłu do realizacji. Wiele tygodni przygotowań, wiele prób, zaangażowanie mnóstwa osób, kilku środowisk. Warto było, efekt był niesamowity, zebrano sześć tysięcy osiemset złotych, ale jeszcze większą wartością było dzielenie się dobrem, otwieranie serc, zauważenie potrzeby pomagania innym.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Koncert muzyki gospel

  Koncert gospel w kościele św. Józefa (2013)

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Poniedziałkowa msza odprawiona 22 kwietnia w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach (godz. 10.00)

 • 19:00 - Nie ma mowy! Odcinek 8

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (19 kwietnia 2019)

 • 19:05 - Walk Away i Urszula Dudziak

  Koncert zwieńczony uroczystym nadaniem studiu muzycznemu CKiS imienia Adama Wendta, saksofonisty i kompozytora zespołu Walk Away (styczeń 2017 r.)

 • 20:20 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 15 kwietnia 2019)

 • 20:35 - Temat Tygodnia. Wielkanoc

  Program publicystyczny w naszym studiu. Redaktor Sylwia Leszka rozmawia o znaczeniu Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan z etnologiem Kamilą Gillmeister, socjologiem Aleksandrą Hotowy i katechetą Krzysztofem Szymańskim (17 kwietnia 2019)

 • 21:05 - In Memoriam 2017 - koncert Kayah

  Występ w tczewskim amfiteatrze Kayah i zespołu Royal String Quartet w ramach XVI Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2017)

 • 22:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM