Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Siłacz rekordzista Tczewianinem Roku

Tradycją obchodów Dnia Tczewa jest uroczysta sesja rady miejskiej. Odbyła się ona po wydarzeniach plenerowych w sali Centrum Kultury i Sztuki. Wręczono na niej nagrody i wyróżnienia – tytuł Tczewianina Roku, medal Pro Domo Trsoviensi i Pierścień Mechtyldy.

Uroczysta sesja organizowana rokrocznie 30 stycznia to okazja do historycznych refleksji i przypomnienia okoliczności wyzwolenia miasta, jego powrotu do Polski. W tym roku obchodzimy to święto szczególnie, bo mamy setną rocznicę wkroczenia wojsk polskich i wizyty generała Józefa Hallera w naszym mieście.
Na uroczysta sesję przybyło wielu mieszkańców Tczewa oraz zaproszonych gości, wśród nich politycy, samorządowcy z sąsiednich gmin, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji pozarządowych. Wszystkich ich gorąco powitał Zenon Drewa, przewodniczący Rady Miejskiej.
Krótki rys historyczny przedstawił Krzysztof Korda. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej mówił o wydarzeniach sprzed stu lat. Była to ciekawa prezentacja podczas której wyświetlano grafiki i zdjęcia, dokumentujące powrót Tczewa do macierzy.

Nastepnie głos zabrał prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Mówił między innymi o tym jak Tczew zmienił się i rozwinął w wolnej Polsce – w okresie międzywojennym i potem w epoce samorządności.
Podczas uroczystej sesji wręczone zostało wyróżnienie Rady Miejskiej – medal ”Pro Domo Trsoviensi”. Otrzymał je trener lekkiej atletyki Tadeusz Galiński związany od lat z MKS Sambor Tczew. Specjalista w szkoleniu takich konkurencji jak: skok w dal, trójskok i skok wzwyż. Wielu z jego podopiecznych to medaliści Mistrzostw Polski młodzików, juniorów i seniorów.

Nagroda prezydenta miasta – Tczewianin Roku 2019 – trafiła do Józefa Bejgrowicza – za udowodnienie, że Tczew jest silnym miastem silnych ludzi, jak powiedział przed wręczeniem nagrody prezydent Pobłocki.
W ubiegłym roku multimedalista sportów siłowych Bejgrowicz zdobył w swojej kategorii wiekowej tytuły mistrza świata dwóch federacji, także tytuł wicemistrza Europy oraz dwa złote medale mistrzostw Polski. Pobił przy tym kilka rekordów Polski i ustanawił rekord świata w trójboju siłowym oraz w przysiadzie ze sztangą na barkach.

„Pierścień Mechtyldy” – wyróżnienie Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego otrzymał Jacek Cherek, niestrudzony dokumentalista fotograficzny wszelkich wydarzeń w naszym mieście.

Uroczystą sesję zwieńczył koncert Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod batutą Szymona Morusa. Zespołowi towarzyszyli soliści: sopranistka Magdalena Chmielecka i tenor Przemysław Radziszewski, a także chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Utworem finałowym występu była Kantata Tczewska „Jak powietrze i jak woda” skomponowana przez Mariusza Matuszewskiego do słów Romana Landowskiego. Utwór ten został przypomniany po 20 latach, w dwutysięcznym roku upamiętnił 740 rocznicę lokacji Tczewa.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (31 marca 2020 r.)

 • 07:55 – Miss i Mister Złotego Wieku 2011

  Z naszego archiwum. Impreza z udziałem tczewskich seniorów zorganizowana w CKiS przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (20 stycznia 2011)

 • 09:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 – Zawody z pasją - szewc

  Cykliczny program o ginących, tradycyjnych lub nietypowych zawodach. W tym odcinku przyglądamy się pracy tczewskiego szewca Tomasza Wyki

 • 09:50 – Muzyczny Podwieczorek 2012

  Z archiwum TV TeTka. Klimatycznie na Zamkowej - koncert z udziałem tczewskich muzycznych talentów

 • 11:50 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1733), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:35 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (31 marca 2020 r.)

 • 12:55 – Klasycznie dla Grzegorza Ciechowskiego

  Z naszego archiwum. Koncert w Centrum Kultury i Sztuki (2011)

 • 14:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM