Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Prozdrowotny projekt Stop cukrzycy!

W starostwie powiatowym została uroczyście podpisana umowa pomiędzy powiatem tczewskim, a samorządem województwa pomorskiego w sprawie dofinansowania projektu pod nazwą: „Stop Cukrzycy – program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatu tczewskiego”.

Cukrzyca typu 2, insulinoniezależna jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą, zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych stanowiącą blisko 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy.

Nazywana jest również cukrzycą dorosłych. Zdaniem lekarzy, główną przyczyną jej wystąpienia jest niezdrowy tryb życia, a przede wszystkim otyłość. Cukrzyca typu 2 występuje u coraz młodszych pacjentów. W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu tczewskiego starostwo w partnerstwie z Przychodnią Rogowscy realizuje projekt związany z profilaktyką cukrzycy typu 2 – pod nazwą: „Stop cukrzycy”.

Zadanie to jest finansowane ze środków unijnych, w tym celu została podpisana umowa między starostwem powiatowym a samorządem województwa pomorskiego.

Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Ryszard Świlski poinformował, że docelowo kilkaset osób będzie mogło skorzystać z tego profilaktycznego programu.

Była to po Gdańsku i Sopocie trzecia podpisana umowa na realizację tego prozdrowotnego projektu.

Projekt o wartości ponad 520 tysięcy złotych skierowany jest do mieszkańców Tczewa i gminy wiejskiej Tczew, w wieku 35-64 lat.

Projekt obejmuje swoim zakresem działania profilaktyczne skierowane do osób ze stanem przedcukrzycowym: wykonanie badań krzywej cukrzycowej, konsultacje pielęgniarskie i lekarskie oraz zajęcia sportowe.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (15 grudnia, godz. 8.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 grudnia 2019 r.)

 • 19:45 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 19:55 – Temat Tygodnia. Rok Kazimierza Piechowskiego

  Krzysztof Repiński rozmawia z gośćmi na temat Kazimierza Piechowskiego - uciekiniera z Auschwitz, honorowego obywatela Tczewa, świadka historii (11 grudnia 2019)

 • 20:45 – 70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie

  Uroczysta gala z koncertami z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki (2017)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM