Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

os. Suchostrzygi
Nasz Tczew

Suchostrzygi. Wieś która stała się miastem

„Suchostrzygi – wieś, która stała się miastem” to temat wystawy plenerowej, którą Fabryka Sztuk wyeksponowała na placu obok fontanny na Suchostrzygach.

Obok fontanny przy ulicy Żwirki można obejrzeć bardzo interesującą wystawę plenerową poświęconą największemu tczewskiemu osiedlu Suchostrzygom. Pod dużo mówiącym tytułem: „Suchostrzygi – wieś, która stała się miastem” – prześledzić można historię dawnej wsi kociewskiej, która 1 lipca 1952 roku stała się częścią Tczewa.

Na wystawie, zostały poruszone między innymi przemiany przestrzenne tego terenu, w tym powstanie osiedla Bajkowego i Piotrowa, tworzenie się dwóch parafii rzymskokatolickich, odkrycia archeologiczne, szkolnictwo, rozwój handlu skupionego na targowisku „Manhattan”, a także kulisy niezrealizowanej inwestycji pod nazwą „Fabryka Domów”. Bogaty tekst uzupełniają archiwalne i współczesne fotografie, w tym zdjęcia lotnicze Suchostrzyg.

Na uwagę zasługują fragmenty przedwojennej kroniki obecnej Szkoły Podstawowej nr 8, Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Marka Byczkowskiego, Karola Kulińca, Stanisława Zaczyńskiego oraz autora wystawy Józefa Ziółkowskiego, który może się pochwalić – drugą po osiedlu Staszica – instalacją przestrzenną.

Ksiądz prałat Stanisław Cieniewicz, wspominał kiedy w 1970 roku odwiedzał chorych na terenie obecnych Suchostrzyg – tego osiedla jeszcze wówczas nie było. Była ulica Traktorzystów w miejscu, gdzie obecnie jest kościół Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Na os. Suchostrzygi mieszka obecnie ponad 20 tysięcy mieszkańców, spośród których 15 tysięcy stanowią spółdzielcy – podkreślił obecny na otwarciu wystawy, Jerzy Konkolewski prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie.