Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tczewski szpital przyjazny rodzicom?

Znowelizowana – w maju tego roku – ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi. Rodzice nie będą musieli płacić za zajmowane w szpitalu łóżko. Sprawdziliśmy jak ten przepis sprawdza się w szpitalu powiatowym w Tczewie.

Wprowadzana regulacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe opłaty, które mogły stać się obciążeniem dla rodzinnego budżetu. To dobre rozwiązanie, gdyż obecność rodziców jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia. Wybraliśmy się do Anny Zielińskiej, ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitali Tczewskich z pytaniem: czy dla rodziców hospitalizowanych dzieci udostępniane są łóżka i czy są na wyposażeniu leczniczy? Tak, są – poinformowała dr Anna Zielińska.

Ordynator Anna Zielińska dodała, że na oddziale dziecięcym szpitala prowadzony jest remont związany z poprawą warunków zarówno dla małych pacjentów, jak i przebywających z nimi rodziców.

Niestety, pomimo starań szpitala i personelu medycznego zdarzają się sytuacje, które nie powinny w ogóle mieć miejsca. Jedna z matek leczonego niedawno w szpitalu powiatowym dziecka tak opisuje w nim swój pobyt:

„Na Oddział Dziecięcy przyjęto mnie 15 października, wypisano 18. Mimo wolnych sal i łóżek/foteli, ufundowanych przez WOŚP, odmówiono zarówno mi, jak i zamieszkującej ze mną salę matce możliwości przemieszczenia Wyposażonego w kółka fotelu tudzież rozkładanego łóżka z pomieszczenia obok. Argumentowano to następującymi słowami: „Nie, bo nie”. Pani, określanej jako „sąsiadująca matka”, powiedziano, że „szpital nie jest od spania tylko czuwania przy dziecku”. W efekcie kobieta ta spała na podłodze, na prywatnej piance, którą przywiózł jej mąż. Nie zaproponowano jej nawet materaca. Mnie nakazano spać na łóżku z chorym dzieckiem. O około pierwszej w nocy, bez zgody pielęgniarek, przewiozłam rozkładane łóżko z sali obok, by sąsiadująca ze mną Pani nie musiała leżeć na podłodze. Sama bała się tego dokonać. Nie spotkało się to z przychylnością personelu, lecz do końca mojego pobytu łóżko, wraz z przemieszczonym później fotelem, zostało z nami”.

Z pewnością rodziców dzieci hospitalizowanych ucieszy odpowiedź ordynator Anny Zielińskiej o tym, że łóżka są i będą dla nich dostępne. Oby tylko te zapewnienia miały zastosowanie w praktyce, a opisany przez nas przypadek był odosobnionym.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Noc Bibliotek 2017

  Relacja z wydarzeń zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie w ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017. Spotkania z autorami książek, muzyczne występy, wystawy i czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja mszy świętej z Fary z godz. 9:30 (8 grudnia 2019)

 • 19:00 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (3 grudnia 2019)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 26

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (06 grudnia 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rezolucja w sprawie mostu

  Rozmowa na temat rezolucji w sprawie mostu tczewskiego oraz o decyzji konserwatora zabytków wstrzymującej prace przy przebudowie tego obiektu. Gośćmi redaktora Krzysztofa Repińskiego są radni powiatu: Gabriela Makać (Porozumienie na Plus), Barbara Kamińska (Prawo i Sprawiedliwość) i przewodniczący rady Marek Modrzejewski (Platforma Obywatelska) (4 grudnia 2019 r.)

 • 20:35 – Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia

  Koncert w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego według pomysłu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Na scenie CKiS występują tczewscy muzycy i wokalistki oraz utalentowane dzieci z przedszkola nr 8, młodzi recytatorzy, uczestnicy sekcji wokalnej CKiS, grupa tańczących rodziców przedszkolaków z ósemki i inni (19 listopada 2019)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM