Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tczew dofinansuje pomnik w Lesie Szpęgawskim

Rada Miejska w Tczewie zdecydowała o przekazaniu sześćdziesięciu tysięcy złotych na budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim. Monument ma być gotowy na obchody osiemdziesiątej rocznicy zbrodni, które zaplanowano na 22 września.

Inicjatorem budowy pomnika w Lesie Szpęgawskim jest gmina wiejska Starogard Gdański oraz Komitet Społeczny, w skład którego wchodzi między innymi poseł Kazimierz Smoliński. Przypomnijmy, że cmentarz w Lesie Szpęgawskim to miejsce, w którym Niemcy dokonali zbrodni wojennych na początku II wojny światowej. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w samym Lesie Szpęgawskim mogło zginąć nawet 7 tys. osób.

W miejscu tym istnieją masowe groby oraz ołtarz, ale według inicjatorów akcji brakuje pomnika. Dwa lata temu w wyniku konkursu wybrano projekt Katarzyny Ephraim z Hagi. Obiekt będzie składał się z ponad stu sztucznych pni drzew, które mają nawiązywać do Lasu Szpęgawskiego. ,,Pnie” będą wykonane z betonu oraz czarnego granitu, na których białymi literami zostaną wygrawerowane nazwiska osób zamordowanych.

Koszt inwestycji został oszacowany na około 1,5 miliona złotych. Gmina wiejska Starogard Gdański zabezpieczyła 114 tysięcy złotych, miasto Starogard 311 tysięcy, powiat starogardzki 125 tysięcy, a gmina Pelplin ponad 80 tysięcy złotych. Mniejsze kwoty przekazały również inne kociewskie gminy i niektóre parafie. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało pomnik w wysokości 135 tysięcy złotych. Do niedawna pod znakiem zapytania była finansowa pomoc ze strony miasta Tczew oraz powiatu tczewskiego. Przypomnijmy archiwalną wypowiedź Mirosława Pobłockiego z lutego tego roku, która padła w programie „Pytania do prezydenta”.

Po kilku miesiącach prezydent zmienił zdanie. Tczew przekaże symboliczną kwotę 60 tysięcy złotych, czyli zapłaci złotówkę za jednego mieszkańca.

Pod koniec czerwca powiatowi radni zdecydują o tym, czy starostwo przekaże na budowę monumentu środki w wysokości 20 tysięcy złotych. W czwartek gmina Starogard Gdański poinformowała o tym, że dotąd udało się zebrać milion złotych. Brakujące środki nadal można wpłacać w ramach zbiórki publicznej.

Również w czwartek otwarto oferty. Do przetargu zgłosiła się jedna firma ze Starogardu Gdańskiego, która wyceniła inwestycję na 2,5 mln złotych, czyli o niemal jeden milion więcej niż zabezpieczone środki. Wójt gminy Starogard wkrótce podejmie decyzję, czy oferta zostanie odrzucona czy przyjęta. Pomysłodawcy budowy liczą na to, że pomnik będzie gotowy na obchody osiemdziesiątej rocznicy zbrodni, czyli na 22 września.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 – 160. Urodziny Mostu

  Relacja z jednorazowego otwarcia mostu w 160. urodziny Mostu Tczewskiego. (październik 2017)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona 22 września w kościele św. Józefa na osiedlu A. Garnuszewskiego (godz. 11.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 września 2019 r.)

 • 19:50 – Nie ma mowy! Odcinek 16

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (20 września 2019)

 • 19:55 – Puk Puk, tu Book Book

  Magazyn czytelniczy. Rozmowa z pisarzem i dziennikarzem Grzegorzem Rzeczkowskim, autorem książki "Obcym alfabetem" (17 września 2019)

 • 20:45 – Temat Tygodnia. Z Wielkiej Brytanii do Tczewa

  Sylwia Leszka rozmawia z osobami, które po wielu latach życia w Wielkiej Brytanii postanowiły na stałe wrócić do Tczewa (18 września 2019)

 • 21:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu