Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tczewianie oddali hołd powstańcom

Przy Obelisku Bitew II Wojny Światowej w Parku Kopernika tczewianie, władze samorządowe, kombatanci, harcerze, przedstawiciele parlamentu, służb mundurowych, organizacji politycznych i społecznych – oddali hołd poległym powstańcom warszawskim.

Tczew nie zapomniał o heroicznej walce powstańców warszawskich. W czwartek 1 sierpnia 2019 roku, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w samo południe przy Obelisku Bitew II Wojny Światowej w Parku Kopernika odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne dla Polaków wydarzenie. Wśród zebranych był 94-letni dzisiaj uczestnik Powstania Warszawskiego – pan Henryk Handke. Walczył on na Śródmieściu – a później trafił do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu z obozu wyjechał do Włoch, gdzie służył w II Korpusie Polskim gen. Andersa. W 1947 r. powrócił do kraju; zamieszkał w Poznaniu, a od 1955 r. w Tczewie. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewanie hymnu państwowego.
O bohaterach powstania przypomniał prowadzący uroczystość Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, który powiedział m.in. o oddaniu powstańców w walce o wolną Warszawę.

W tej nierównej walce zginęło około 20 tysięcy żołnierzy AK oraz ćwierć miliona ludności cywilnej. 650 tys. mieszkańców zostało wypędzonych ze zrujnowanej Warszawy, część z nich trafiło do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec. Warszawa żegnała ich morzem ruin. Podczas uroczystości nie zabrakło pieśni powstańczych.
Słowa Boże wygłosił ks. Adam Gadomski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Zebrani złożyli kwiaty pod obeliskiem. Fabryka Sztuk przygotowała wystawę plenerową – poświęconą mieszkańcom Tczewa – uczestnikom Powstania Warszawskiego. Ekspozycja znajduje się w sąsiedztwie obelisku. O godzinie 17.00 wybrzmiał sygnał z syren alarmowych zlokalizowanych na terenie całej gminy. Na szerszą relację z wydarzenia zapraszamy dziś o telewizji Tetka.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (15 grudnia, godz. 8.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 grudnia 2019 r.)

 • 19:45 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 19:55 – Temat Tygodnia. Rok Kazimierza Piechowskiego

  Krzysztof Repiński rozmawia z gośćmi na temat Kazimierza Piechowskiego - uciekiniera z Auschwitz, honorowego obywatela Tczewa, świadka historii (11 grudnia 2019)

 • 20:45 – 70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie

  Uroczysta gala z koncertami z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki (2017)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM