Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tylko osiem zwycięskich projektów

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego jest inna niż poprzednie. Zmniejszono liczbę okręgów i są one większe. Jaki to miało wpływ na wynik głosowania? Zakwalifikowano tylko osiem projektów do realizacji, a w poprzednich latach było ich blisko dwadzieścia. Dlaczego? Tegoroczne zwycięskie są kosztowne.

To juz szósta edycja budżetu obywatelskiego. Do tej pory od 2014 roku zrealizowano w Tczewie blisko 100 mniejszych i większych inwestycji, których pomysłodawcami byli mieszkańcy miasta. O pieniądze na realizację tych pomysłów walczyli osiedlowi liderzy, namawiając sąsiadów z danego okręgu do złożenia podpisu. Od pięciu lat władze Tczewa przeznaczają na edycję BO jeden milion złotych. Tak jak w Starogardzie Gdańskim, dla porównania w Kościerzynie w ubiegłym roku na samorząd przeznaczył blisko 350 tysięcy, a w Gdańsku na tegoroczne pomysły BO przeznaczono ponad 18 milionów. W tym roku frekwencja głosowania w Tczewie była zblizona do ubiegłorocznej, oddano około 7 tysięcy głosów, ale to niższa frekwencja w poprzednich edycjach. Nawet gdy nie można było głosowac droga inetrnetową frekwencja głosowań przekraczała ponad 10 tysięcy głosów.

Największy okręg , także najliczniej zaludniony, obejmuje osiedla Suchostrzygi i Bajkowe. Tu będzie realizowany tylko jeden projekt – wspomniany przez prezydenta monitoring trasy dzieci uczęszczających do SP 12 i pobliskich przedszkoli Projekt zakłada duży zakres monitoringu – cała okolica placówek, z ciągiem w ulicy Jodlowej plus tzw deptak kolejowy przy ulicy kasztanowej, także ulica Kociewska, wraz z odcinkiem Jagiellońskiej aż po plac Papieski jako część trasy na osiedle bajkowe. Monitoring ma być włączony do systemu Straży Miejskiej, ale będzie jedynie rejestrowany a nie obserwowany na bieżąco. Na ten projekt zagłosowało najwięcej osób w całej tegorocznej edycji BO – 930. Może on kosztować ponad 350 tysięcy złotych, jeśli po przetargu będzie mniej to może zostanie zrealizowany jakis mniej kosztowny projekt, który uzyskał poparcie w głosowaniu.

Cały budżet okręgu drugiego zostanie przeznaczony na projekt zgłoszony przez radnego Tomasz Tobiańskiego, czyli budowę części zatoki postojowej dla samochodów osobowych przy ul. Tetmajera, a w tym okręgu zgłoszono najwięcej – 10 projektów. Zdecydowało głosowanie.

Na nowym mieście będą realizowane trzy projekty. Oprócz wspomnianych inwestycji rekreacyjnych przy Jedności Narodu również dalsza część skalniaków z roślinnością przy wieżowcach przy ulicy Wyzwolenia i Alei Zwycięstwa. Tu liderzy BO poszli za ciosem. Już wcześniej tak zagospodarowano kilka trawników i powstaną kolejne estetyczne ogrodzone miejsca. Na Starym mieście znalazł akceptację pomysł na montaż progów zwalniających w ulicy Kołłątaja, a na osiedlu Staszica dzięki BO powstanie miejsce od osiedlowego grillowania oraz wzbogaci się infrastruktura powstającego dużego terenu rekreacyjnego przy ulicy Flisaków.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  PREMIERA! Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 17:40 – Graminator

  PREMIERA! Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 17:50 – Profesor Jan Strelau w MBP

  Spotkanie z pochodzącym z Tczewa znanym naukowcem-psychologiem w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie z 5. września 2015 r.

 • 19:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 19:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 19:50 – Ballady Kingi Rataj

  Z naszego archiwum. Koncert w ramach festiwalu Ballads Of Europe 2011 na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach

 • 21:05 – Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach (11 października 2019)

 • 21:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 21:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 21:50 – Biblioteczne Spotkania Regionalne. Żuławy

  Z naszego archiwum. Spotkanie z cyklu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Prelekcja Aleksandry Paprot o kulturze żuławskiej (19 września 2016 r.)

 • 23:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu