Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Wkrótce wybory do Sejmu i Senatu

Już za niecały miesiąc Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list. Sprawdzamy, ilu kandydatów na posłów reprezentuje miasto i gminę Tczew.

13 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na kolejną czteroletnią kadencję. W przypadku wyborów do Sejmu powiat tczewski objęty jest okręgiem dwudziestym piątym. W jego skład wchodzą także dwa miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Sopot oraz powiat gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski. W gdańskim okręgu głos będzie można oddać na jednego spośród 120 kandydatów. Mandatów jest dziesięć razy mniej niż chętnych, czyli 12. W wyborach uczestniczy siedmiu mieszkańców miasta i gminy Tczew. Ich nazwiska wymieniamy według kolejności list, którą wylosowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Lista numer 1 przypadła Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Z pozycji czwartej kandyduje tczewski przedsiębiorca Adam Kucharek, który nie należy do partii politycznej. Jest długoletnim samorządowcem, w latach 2006-2010 był wicestarostą tczewskim, a obecnie jest radnym Rady Powiatu Tczewskiego.

Prawo i Sprawiedliwość wylosowało listę numer 2. Z pozycji szóstej kandyduje tczewski adwokat Kazimierz Smoliński, który jest członkiem PiS. Karierę polityczną rozpoczął w tczewskim samorządzie. Pełnił funkcję posła na Sejm kadencji VI, VII i mijającej VIII, a w latach 2015-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz w Ministerstwie Rozwoju.

Lista numer 3 przypadła Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Z pozycji szóstej startuje Iwona Ochocka, mieszkanka Knybawy, która jest członkiem partii Wiosna Roberta Biedronia. Jest założycielką niepublicznej szkoły podstawowej w Tczewie. Przygodę z polityką zaczęła w lutym tego roku, kandydując z listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

Konfederacja Wolność i Niepodległość wylosowała listę numer 4. Z pozycji dwudziestej czwartej kandyduje tczewianin Marcin Krzywkowski, który należy do partii politycznej Korwin. Jest doktorem nauk matematycznych. Kandydował w ostatnich wyborach do Europarlamentu a w wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Tczewa.

Z listy numer 5, która przypadła Koalicji Obywatelskiej, kandyduje trzech mieszkańców miasta i gminy Tczew. Z pozycji siedemnastej startuje tczewianin Jan Kulas, nauczyciel oraz członek Platformy Obywatelskiej. Karierę polityczną rozpoczął w tczewskim samorządzie. Pełnił funkcję posła na Sejm I, III, VI i VII kadencji. Obecnie jest radnym Rady Powiatu Tczewskiego.

Na liście Koalicji Obywatelskiej z pozycji osiemnastej kandyduje tczewianka Alicja Handke-Owsiak, która nie należy do żadnej partii politycznej. Jest absolwentką prawa i socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi działalność gospodarczą.

Z pozycji dwudziestej trzeciej na liście Koalicji Obywatelskiej kandyduje mieszkaniec Turza, Roman Rezmerowski, który nie należy do partii politycznej. Zawodowo jest związany z rolnictwem. W latach 2002-2018 pełnił funkcję wójta Gminy Tczew.

W przypadku wyborów do Senatu w okręgu gdańskim nie ma kandydatów mieszkających w Tczewie. Mieszkańcy powiatu gdańskiego, starogardzkiego i tczewskiego mają do wyboru tylko dwa nazwiska. Prawo i Sprawiedliwość proponuje gdańszczanina Antoniego Szymańskiego, a Koalicja Obywatelska Ryszarda Świlskiego z Cieplewa.

Wybory do polskiego Parlamentu odbędą się w niedzielę 13 października w godzinach od 7 rano do 21. Głosować mogą osoby, które ukończyły 18 lat.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1660), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? i Pogoda

 • 07:40 – Sportowa Tetka. Samborzanki

  Wydanie sportowych aktualności poświęcone zespołowi piłkarek ręcznych SPR Sambor Tczew (12 grudnia 2019)

 • 07:55 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 9 grudnia 2019)

 • 08:05 – Rocznica stanu wojennego

  Lekcja historii z 2006 roku

 • 09:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1660), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? i Pogoda

 • 09:45 – Sportowa Tetka. Samborzanki

  Wydanie sportowych aktualności poświęcone zespołowi piłkarek ręcznych SPR Sambor Tczew (12 grudnia 2019)

 • 10:00 – Sesja Rady Miasta

  PREMIERA! Obrady Rady Miejskiej w Tczewie z 28 grudnia 2019 r.

 • 11:05 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 11:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 9 grudnia 2019)

 • 17:55 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 18:10 – Temat Tygodnia. Rok Kazimierza Piechowskiego

  Krzysztof Repiński rozmawia z gośćmi na temat Kazimierza Piechowskiego - uciekiniera z Auschwitz, honorowego obywatela Tczewa, świadka historii (11 grudnia 2019)

 • 19:00 – Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia

  Koncert w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego według pomysłu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Na scenie CKiS występują tczewscy muzycy i wokalistki oraz utalentowane dzieci z przedszkola nr 8, młodzi recytatorzy, uczestnicy sekcji wokalnej CKiS, grupa tańczących rodziców przedszkolaków z ósemki i inni (19 listopada 2019)

 • 20:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 20:45 – Nie ma mowy! Odcinek 24

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (2019)

 • 20:55 – Spotkanie z Anetą Lewińską

  Promocja książki prof. Anety Lewińskiej w ramach Tygodnia Kociewskiego XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej 18 listopada 2019

 • 21:30 – Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają

  Występy utalentowanych Kociewiaków na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego (20 listopada 2019)

 • 23:10 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM