Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Wkrótce wybory do Sejmu i Senatu

Już za niecały miesiąc Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list. Sprawdzamy, ilu kandydatów na posłów reprezentuje miasto i gminę Tczew.

13 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na kolejną czteroletnią kadencję. W przypadku wyborów do Sejmu powiat tczewski objęty jest okręgiem dwudziestym piątym. W jego skład wchodzą także dwa miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Sopot oraz powiat gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski. W gdańskim okręgu głos będzie można oddać na jednego spośród 120 kandydatów. Mandatów jest dziesięć razy mniej niż chętnych, czyli 12. W wyborach uczestniczy siedmiu mieszkańców miasta i gminy Tczew. Ich nazwiska wymieniamy według kolejności list, którą wylosowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Lista numer 1 przypadła Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Z pozycji czwartej kandyduje tczewski przedsiębiorca Adam Kucharek, który nie należy do partii politycznej. Jest długoletnim samorządowcem, w latach 2006-2010 był wicestarostą tczewskim, a obecnie jest radnym Rady Powiatu Tczewskiego.

Prawo i Sprawiedliwość wylosowało listę numer 2. Z pozycji szóstej kandyduje tczewski adwokat Kazimierz Smoliński, który jest członkiem PiS. Karierę polityczną rozpoczął w tczewskim samorządzie. Pełnił funkcję posła na Sejm kadencji VI, VII i mijającej VIII, a w latach 2015-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz w Ministerstwie Rozwoju.

Lista numer 3 przypadła Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Z pozycji szóstej startuje Iwona Ochocka, mieszkanka Knybawy, która jest członkiem partii Wiosna Roberta Biedronia. Jest założycielką niepublicznej szkoły podstawowej w Tczewie. Przygodę z polityką zaczęła w lutym tego roku, kandydując z listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

Konfederacja Wolność i Niepodległość wylosowała listę numer 4. Z pozycji dwudziestej czwartej kandyduje tczewianin Marcin Krzywkowski, który należy do partii politycznej Korwin. Jest doktorem nauk matematycznych. Kandydował w ostatnich wyborach do Europarlamentu a w wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Tczewa.

Z listy numer 5, która przypadła Koalicji Obywatelskiej, kandyduje trzech mieszkańców miasta i gminy Tczew. Z pozycji siedemnastej startuje tczewianin Jan Kulas, nauczyciel oraz członek Platformy Obywatelskiej. Karierę polityczną rozpoczął w tczewskim samorządzie. Pełnił funkcję posła na Sejm I, III, VI i VII kadencji. Obecnie jest radnym Rady Powiatu Tczewskiego.

Na liście Koalicji Obywatelskiej z pozycji osiemnastej kandyduje tczewianka Alicja Handke-Owsiak, która nie należy do żadnej partii politycznej. Jest absolwentką prawa i socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi działalność gospodarczą.

Z pozycji dwudziestej trzeciej na liście Koalicji Obywatelskiej kandyduje mieszkaniec Turza, Roman Rezmerowski, który nie należy do partii politycznej. Zawodowo jest związany z rolnictwem. W latach 2002-2018 pełnił funkcję wójta Gminy Tczew.

W przypadku wyborów do Senatu w okręgu gdańskim nie ma kandydatów mieszkających w Tczewie. Mieszkańcy powiatu gdańskiego, starogardzkiego i tczewskiego mają do wyboru tylko dwa nazwiska. Prawo i Sprawiedliwość proponuje gdańszczanina Antoniego Szymańskiego, a Koalicja Obywatelska Ryszarda Świlskiego z Cieplewa.

Wybory do polskiego Parlamentu odbędą się w niedzielę 13 października w godzinach od 7 rano do 21. Głosować mogą osoby, które ukończyły 18 lat.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM