Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Wkrótce znikną przęsła nurtowe

Na Moście Tczewskim trwają prace przygotowawcze przed demontażem przęseł nurtowych ESTB. Zadanie wykonuje firma Banimex z Będzina, która w latach 2015-2016 wyremontowała przęsła zabytkowe.

Drugi etap przebudowy Mostu Tczewskiego wyceniony na 35 milionów złotych dotyczy wymiany przęseł ESTB, które zostały zamontowane w okresie powojennym. Konstrukcje miały pełnić swoją funkcję maksymalnie przez kilkanaście lat, ale przetrwały do dziś. To właśnie ich zły stan techniczny sprawił, że cały obiekt od wielu lat jest zamknięty. Z tego powodu zarządca obiektu, czyli starostwo powiatowe, podjęło decyzję o demontażu dwóch przęseł nurtowych.

Najprawdopodobniej przęsła będą rozbierany przy wykorzystaniu podpór tymczasowych zamontowanych w nurcie rzeki. Inwestycja obejmuje także przełożenie mediów pod dnem rzeki.

Po zakończeniu bieżącego etapu przebudowy mostu, obiekt będzie pozbawiony dwóch przęseł nurtowych. Aby w tym miejscu powstały nowe konstrukcje nawiązujące do zabytkowej kratownicy Lentzego, starostwo musi zdobyć kolejne środki. Przypomnijmy, że w ostatnich latach łącznie na przebudowę mostu wydano niemal 70 milionów złotych. Aby zakończyć inwestycję, potrzebna co najmniej drugie tyle. W ostatnim czasie starosta tczewski i malborski napisali do ministra infrastruktury apel o przejęcie mostu przez województwo. Okazało się, że zgodnie z procedurą adresatem takiego apelu nie powinien być minister, a zarząd województwa pomorskiego. Starosta Tadeusz Dzwonkowski kolejne kroki w tej sprawie pozostawia swojemu następcy.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 - Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:30 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 20:00 - Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 20:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM