Czy jest szansa na to, aby w nowelizacji przyszłorocznego budżetu państwa znalazły się obiecane środki na Most Tczewski? Senator Ryszard Świlski uważa, że tak i w tym celu spotyka się z ministrem finansów. Z kolei posłanka Magdalena Sroka pomaga starostwu w rozmowach z Generalnym Konserwatorem Zabytków.
Powiat tczewski wciąż dysponuje jedynie ponad 60 milionami zł na odbudowę Mostu Tczewskiego, mimo że na całkowite dokończenie inwestycji potrzeba kolejnych ponad 200 milionów. Gdy obecny obóz rządzący był w opozycji, to pomorscy politycy apelowali np. o uchwalenie mostowej specustawy autorstwa posłanek Małgorzaty Chmiel i Agnieszki Pomaskiej. Dodatkowo była posłanka Chmiel co roku składała w Sejmie poprawki do budżetu, podobnie jak senator Ryszard Świlski w Senacie. Na przełomie sierpnia i września obecny rząd Donalda Tuska zaprezentował projekt ustawy budżetowej. Okazało się, że nie ma w nim ani złotówki na Most Tczewski. Pomorski senator nie poddaje się i rozmawia na ten temat z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Jest wstępne zielone światło, aby w nowelizacji ustawy budżetowej dopisać środki na Most Tczewski.
Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w tym tygodniu, jednak temat nowelizacji budżetu będzie omawiany na kolejnym. W najbliższych dniach senator Świlski zamierza ponownie spotkać się z ministrem finansów, aby omówić szczegóły na temat sfinansowania odbudowy mostu.
Przyznane w 2022 roku ponad 60 mln zł z Polskiego Ładu trzeba wykorzystać do 25 stycznia. Starosta chciałby ogłosić przetarg do końca tego roku, choć problemem może być brak wystarczającego wkładu własnego. Dodajmy, że jest światełko w tunelu w spornej kwestii związanej z przęsłem ESTB. Przypomnijmy, że poprzedni pomorski konserwator Igor Strzok upierał się przy tym, aby całe ponad 100-metrowe przęsło zachować i po przeniesieniu wyeksponować. Posłanka Magdalena Sroka pomogła zorganizować spotkanie starosty tczewskiego z Generalną Konserwator Zabytków Bożeną Żelazowską.
Jest zielone światło od obecnego pomorskiego konserwatora Dariusza Chmielewskiego, aby ESTB rozłożyć na kawałki i w ten sposób magazynować. Eksponowany byłby jedynie najlepiej zachowany fragment. Docelowo starosta będzie dążył do wypisania ESTB z rejestru zabytków.
Starosta liczy na to, że pomorscy parlamentarzyści wkrótce przekażą dobre wiadomości na temat wpisania środków na most do budżetu państwa.