Super strażacy. W sali sztandarowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie odbyła się narada podsumowująca ubiegłoroczną działalność jednostek straży pożarnych powiatu tczewskiego.
Z badań przeprowadzanych przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących zaufania społecznego do służb publicznych wynika, że Polacy coraz większym szacunkiem darzą strażaków. W wielu raportach praca strażaka określana jest, jako zawód wysokiego ryzyka, ale także przede wszystkim zaufania społecznego. Są dobrze i wysoko oceniani tak jak strażacy z państwowej i ochotniczych straży pożarnych powiatu tczewskiego.
Miniony rok był dla nich bardzo intensywny.
W ciągu roku strażacy wzięli udział w usuwaniu skutków niemal tysiąca pięciuset zdarzeń, w tym blisko czterystu pożarów oraz tysiącu pięciuset miejscowych zagrożeń. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosły 3 osoby a 224 – zostały ranne. Straty oszacowano na ok. 30 mln zł – a uratowane mienie na 75,5 miliona złotych.
Strażacy przeprowadzili w ubiegłym roku 122 kontrole w 166 obiektach. Prowadzili również działalność edukacyjną i profilaktyczną. Włączyli się do ogólnopolskich akcji takich jak: „Czad i ogień. Obudź czujność” czy „Bezpieczna droga do domu i szkoły”.
W Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie na etacie jest 92 funkcjonariuszy, z czego 74 strażaków pełni służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej, która dysponuje trzema samochodami gaśniczymi i sześcioma specjalnymi. W strukturze PSP działa też specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego. W powiecie tczewskim funkcjonuje również 38 ochotniczych Straży Pożarnych z czego 16 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ubiegłym roku strażacy wydali ok. milion złotych na doposażenie – najdroższy był nowy Mercedes dla OSP Gniszewo – za 750 tys. zł.