Byliśmy z kamerą na promocji najnowszej książki Józefa Golickiego „Album Tczewski. Fotografie do 1945 roku”. Autor w wypełnionej mieszkańcami sali prezentował piątą część serii książek ze zdjęciami ‘opowiadającymi’ o naszym mieście.
Józef Golicki jest autorem kilkudziesięciu wydawnictw o naszym mieście. Koncepcja Albumu Tczewskiego jest niezmienna, a przyświeca mu idea stworzenia fotograficznego pamiętnika Tczewa – o czym mówił na wstępie spotkania Zdzisław Wojtaś. Pracę Golickiego określił jako tworzenie unikatowych kronik naszego miasta, a taka działalność to przykład prawdziwego lokalnego patriotyzmu. W swoim wystąpieniu wspomniał zmarłego niedawno fotografika Stanisława Borkowskiego. Zwrócił również uwagę na to, że album tczewski to dzieło duetu – Józef i Regina Goliccy, podkreślając duży wkład żony autora.
Pokaz “Albumu Tczewskiego. Fotografie do 1945 roku 5” zgromadził w sali Fabryki Sztuk blisko 90 osób. Wśród nich byli ci, którzy udostępnili do książki swoje prywatne fotografie. Autor zaprezentował z komentarzem 40 fotografii z tej publikacji. W książce jest ich około 180.
Album, jak poprzednie z tej serii, składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy prezentuje życie rodzinne i towarzyskie tczewian. Drugi dokumentuje obraz miasta, przedstawia widoki miasta i różnych obiektów tczewskich. Trzeci najobszerniejszy publikuje wydarzenia, uroczystości miejskie oraz różnorakie imprezy, spotkania organizowane przez podmioty takie jak: szkoły, zakłady, organizacje i instytucje. Publikacja zawiera również indeks nazwisk pojawiających się na jej łamach. Można ją nabyć u wydawcy i w tczewskich księgarniach.