Rada Miasta na czwartkowej sesji udzieliła Prezydentowi Tczewa absolutorium za rok 2017. Po burzliwej dyskusji i dwóch głosowaniach zmieniła prezydentowi wynagrodzenie. Kwestia decyzji o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży z Tczewa decyzją radnych została odroczona.
To była długa i burzliwa sesja. Najwięcej czasu zajęło podsumowanie minionego roku. Prezydent nie chciał wypowiadać się przed głosowaniem nad uchwała absolutoryjną. Swoje zdanie wypowiadali natomiast inni radni. W imieniu koła Porozumienia na Plus Zenon Drewa oraz adwersarz prezydenta Zbigniew Urban. Były to skrajne opinie. Ostatecznie rada przyjęła uchwałę bez głosów przeciwnych przy trzech wstrzymujących się – pozostali rajcy głosowali za. Prezydent Mirosław Pobłocki podziękował radzie za ocenę i decyzję, a swoim najbliższym pracownikom za wspólną realizację ubiegłorocznego budżetu.
Radni głosowali łącznie nad kilkunastoma uchwałami. Jedną z najistotniejszych była korekta budżetu, dzięki której podwyższone zostaną pensje niektórych urzędników i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W korekcie znalazł się punkt, który umożliwi pierwszy etap przebudowy stadionu miejskiego przy ulicy Bałdowskiej jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że będzie to nowoczesny obiekt lekkoatletyczny z atestami Polskiego Związku LA. Korekta zawierała jeszcze wiele innych punktów.
Dużo czasu pochłonęła dyskusja w sprawie uchwały o wynagrodzeniu prezydenta. Większości radnych nie podoba się ustawa nakazująca samorządom obniżanie wynagrodzeń – uważają ją za efekt politycznej kampanii. Padały krytyczne słowa w kontekście tej uchwały. Powstało zamieszanie w trakcie głosowania, po czym przewodniczący rady miasta Mirosław Augustyn zdecydował o powtórzeniu głosowania, a argumentował to powodami technicznymi. Potrzebna była przerwa. Do głosowania za przyjęciem uchwały namawiali radnych prezydent Mirosław Pobłocki i sekretarz miasta Katarzyna Mejna. Ostatecznie uchwała został przyjęta.
Na tej sesji radni podjęli też decyzję w sprawie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży. Musieli się odnieść do inicjatywy obywatelskiej. Przekonywał do bezpłatnej komunikacji były rajca Bartłomiej Kulas. Tczewski samorząd był nieugięty – przyjął stanowisko odraczające decyzję w czasie.
W części sesji poświęconej wnioskom i interpelacjom radni byli bardzo aktywni. Zgłaszali wiele próśb o interwencję bądź informację.