Zakończyła się kompleksowa przebudowa siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Zabytkowy budynek odzyskał swój dawny blask, a wewnątrz jest nowocześnie wyposażonym, funkcjonalnym i stylistycznie wykończonym obiektem. Trwa wyposażenie wszystkich pomieszczeń. Do użytku mieszkańców biblioteka zostanie oddana w drugiej połowie kwietnia.
We wtorek, 14 lutego, po ponad dwóch latach od rozpoczęcia kompleksowego remontu budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie został oddany do użytku. Charakterystyczny obiekt w tym roku będzie obchodził 175 urodziny. Jego stan był fatalny. Wewnątrz wymieniono w nim wszystko włącznie z elementami konstrukcyjnymi. Zachowano jednak zabytkowy charakter obiektu. Robią wrażenie odrestaurowane ceglane mury, drzwi i okna byłego sądu i więzienia. Obiekt jest wyposażony w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe, klimatyzację, wentylację i inne. Łącznikiem dwóch brył budynku jest winda. W dniu podpisania umowy z wykonawcą koszt wynosił 7 milionów złotych. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu rewitalizacji Starego Miasta. Dyrektor MBP Krzysztof Korda jest bardzo zadowolony, że wreszcie może zająć się wyposażeniem i aranżacją pomieszczeń.
Wykonawca przebudowy borykał się z wieloma trudnościami. Nie tylko dlatego, że miał do czynienia z zabytkiem. Pandemia, przerwane łańcuchy dostaw, ciężki rynek pracy, wzrost kosztów, wymuszenie zmian w projekcie budowlanym. Spóźnienie zakończenia przebudowy wyniosło rok i cztery miesiące. Efekt jednak jest niesamowity. Obiekt będzie dumą naszego miasta.
Po generalnym remoncie w budynku pojawiły się m.in. nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna ze sceną i ruchomą ścianą i mediateka, a na poddaszu sala kameralna dostosowana do wystaw i mniejszych spotkań. Przebudowane zostały także pomieszczenia biurowe i zwiększyła się powierzchnia magazynowa. Cały obiekt jest wykończony i wyposażony w jednolitym stylu – dopasowane są kolorystyka ścian podłóg i mebli, elementy ozdobne nadają wnętrzu neogotyckiego charakteru.