Fabryka Sztuk i Zespół Szkół Ekonomicznych imienia księdza Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie zapraszają na wystawę obrazów Aleksandra Popowa zatytułowaną „Pomorski szlak kulturowo-turystyczny księdza Pasierba”.
Wystawę tworzy kolekcja obrazów mistrza akwareli Aleksandra Popowa, prezentująca miejsca na pomorskim szlaku kulturowo-turystycznym im. ks. Janusza Stanisława Pasierba. Ten biograficzny szlak o długości 280 kilometrów przebiega przez miejsca związane z życiem, z miejscami i krajobrazami, które opisywał w poezji i esejach ksiądz Pasierb. To także szlak tematyczny, który na wyznaczonej trasie gromadzi walory kulturowe, elementy dziedzictwa kulturowego mające swoje określone odniesienie do życie i twórczość ks. Profesora Janusza Pasierba.
Internisaż rozpoczęła powitaniem i krótkim wprowadzeniem dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska. Ta wystawa jest podsumowaniem roku księdza Pasierba, patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, o czym mówiła na wernisażu wicedyrektor tej placówki Wioletta Głowińska. Krótkie przemówienie skierował do obecnych przewodniczący rady powiatu tczewskiego Marek Modrzejewski.
Prezentację o autorze obrazów przygotowała Kamila Gilmeister z Fabryki Sztuk.
Aleksander Popow urodził się w 1953 roku na dawnych polskich Kresach w Wołkowysku. Studiował malarstwo i grafikę w renomowanym witebskim instytucie. Miał także niebywałą okazję pobierania nauk od mistrza Marca Chagalla. Specjalizuje się w akwarelach i rysunku ołówkiem. Ulubione motywy malarskie Aleksandra Popowa to pejzaż, kwiaty, portret i architektura. W twórczości ostatnich lat bardzo silną pozycję zajmuje Tczew i Pomorze. Popowa urzekła ziemia kociewska i utrwalał ją techniką akwareli witebskiej. Dzięki jego pracom mamy możliwość odczuwania lokalnych zapachów, wchłaniamy atmosferę danej chwili, widzimy grę świateł. U artysty widać swobodę i subtelność w prowadzeniu pędzla.
Wystawę prac Popowa można oglądać w Fabryce Sztuk do 31 grudnia.