W siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką bestselerowej biografii “Beksińscy. Portret podwójny”. Tym razem pisarka opowiadała o swojej ostatniej książce “Komeda. Osobista historia jazzu”.
W sali biblioteki głównej czytelnicy mieli okazję spotkać się ze pisarka i reporterka zarazem, specjalistką od biografii niezwykłych artystów, wybitnych osobowości. Magdalena Grzebałkowska gdy pracowała nad biografią o Beksińskich miała do dyspozycji setki godzin nagrań, tony korespondencji, zapisków, audycji. Musiała dokonywać trudnych wyborów.
Bohaterem jej ostatniej książki jest Krzysztof Trzciński, znany jako Komeda, polski kompozytor i pianista, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej – na przykład słynnego motywu z filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego.
Pisząc o Krzysztofie Komedzie praca Grzebałkowskiej polegała głównie na szukaniu informacji, szukaniu osób znających Komedę, świadków. Był to człowiek małomówny, skryty, typ introwertyka z ogromnym talentem, poświęcającym się muzyce. Stąd informacji o nim niewiele, ale dzięki temu powstała książka nie tylko o wybitnym i utalentowanym jazzmanie, ale także o historii polskiego jazzu. Pojawia się w niej wiele znanych postaci świata muzyki i filmu.
Nie tylko o życiu i twórczości Komedy można było usłyszeć na spotkaniu. Było również o zabawnych epizodach – na przykład budowaniu kurnika w zamian za wypożyczenie wibrafonu. Grzebałkowska przyznała, że w trakcie pisania książki muzyka Komedy ciągle jej towarzyszyła. Zdradziła też, że zbiera materiały do nowej książki, tym razem nie biografii – będzie ona związana z drugą wojną światową.