Jednym z najważniejszych elementów programu rewitalizacji Starego Miasta jest przebudowa dwóch obiektów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Według ambitnej koncepcji placówka ta rozszerzy swoją działalność i będzie też miejscem działań innych podmiotów realizujących rewitalizacyjne projekty.
Koncepcja rewitalizacji Starego Miasta rodziła się w okresie minionych dwóch lat. Została wypracowana w Wydziale Rozwoju Miasta, tu opracowano pomysły i wizje urzędników, ale także prezydenta Tczewa i dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztofa Kordy. Koncepcja zmiany przestrzeni i stworzenia nowej sfery działania jest ambitna i już uzyskała wstępną akceptację władz województwa pomorskiego, która przydziela środki na rewitalizację z funduszy europejskich. Gmach siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej to zabytkowy 170 letni obiekt, mieścił się tu kiedyś sąd i więzienie. Jego adaptacja na potrzeby placówki publicznej była niełatwa i tak naprawdę nie spełnia standardów. Po generalnym remoncie ma być to miejsce nie tylko dla książek i czytelników, placówka rozszerzy swoją funkcjonalność. Zabytkowa bryła pozostanie, ale pomieszczenia będą zupełnie inne, wnętrze nowoczesne.
Blisko siedziby głównej znajduje się filia MBP z wypożyczalnią książek dla dzieci i dorosłych. Budynek przy ulicy Kościuszki i Łaziennej faktycznie nadaje się do rozbiórki. Nieszczelny dach, popękane ściany to tylko część mankamentów. Planowana była kompleksowa termomodernizacja tego obiektu, ale obecna koncepcja poszła znacznie dalej.
Po przebudowie MBP ma w tym miejscu mieć zupełnie inny, nowy budynek. Pozostanie tylko frontowa ściana od strony ulicy Kościuszki, ale całkowicie zostanie zburzona część obiektu od strony skweru Schefflera i tu ma być zbudowany nowoczesny trzykondygnacyjny gmach.