Tczewscy strażacy biorą udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” – związanej z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Ten sygnał może uratować życie. Emituje go czujnik czadu, który jest doskonałym i niezawodnym urządzeniem wykrywającym w pomieszczeniu niebezpieczne stężenie tlenku węgla. O tym i nie tylko mówi się w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do dzieci, młodzieży i osób starszych. A dotyczy…
A czas jest dobry, bowiem sezon grzewczy trwa a zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla są duże. W czasie ostatniego sezonu grzewczego w kraju jednostki straży pożarnej, w związku z emisją tlenku węgla, interweniowały ponad cztery tysiące razy, zatruło się dwa i pół tysiąca osób a 71 zmarło. W tym roku strażacy wyjeżdżali już do podobnych zdarzeń 343 razy. Tlenkiem węgla zatruło się już 149 osób, a zmarły trzy.
Z badań społecznych wynika, że co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie.
Pamiętajmy o tym, że jeśli doszło do zatrucia czadem należy jak najszybciej ewakuować osobę poszkodowaną z pomieszczenia.
W akcji realizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współudziale Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mówi się nie tylko o zagrożeniach tlenkiem węgla, ale także o przyczynach i skutkach pożarów.
W ramach akcji, na terenie całego kraju, organizowane są spotkania ze specjalistami ze straży pożarnej, w Tczewie również.