10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie promujące regionalne publikacje, a w Fabryce Sztuk odbył się koncert zespołu pieśni i tańca Frantówka.
Na spotkanie z kociewską literaturą do siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przybyło wiele osób. Powitała ich pięknym głosem Agata Sowa śpiewająca utwory do słów Romana Landowskiego.
Teki Kociewskie to publikacja cykliczna znana mieszkańcom miasta utożsamiającym się z naszym regionem. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie najnowszy egzemplarz tek – czyli dwunastą już część kociewskich zeszytów. Do MBP przybyło też wielu członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej – stowarzyszenia zajmującego się już ponad dziesięć lat organizacją Festiwalu Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego. Druga z prezentowanych publikacji dotyczyła właśnie konkursów literackich, jakie odbywały się w ramach festiwalu. O obu książkach powiedział nam Michał Kargul regionalista, historyk z kociewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Jubileuszowa publikację „Kociewie noszę w sercu. Festiwale Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego 2008 – 2018” zaprezentowali na spotkaniu Eleonora Lewandowska i Janusz Landowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
W niedzielę, czyli dokładnie w Światowym Dniu Kociewia, w Fabryce Sztuk odbył się koncert młodzieżowego zespołu pieśni i tańca Frantówka. W skład formacji wchodzi kilkunastu tancerzy-śpiewaków oraz muzycy z Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. frantówkę prowadzą Karolina i Radosław Kornasowie. Repertuar zespołu tworzą tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, często przedstawiane w nowej, oryginalnej odsłonie.
Święto naszego regionu było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci zatytułowanego “Kociewski obrazek”. Wzięło w nim udział 250 osób. Wszystkie prace stworzyły wielką kociewską wystawę jaką można oglądać w Fabryce Sztuk. Nagrody i wyróżnienia za najciekawsze i najładniejsze pejzaże, zabytki czy elementy przyrody przyznano szesnastu młodym artystom.
Możliwość komentowania została wyłączona.