Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sesja spółki
Nasz Tczew

Gorące dyskusje na miejskiej sesji

Na wrześniowej sesji rady miejskiej poruszono wiele ważnych i drażliwych dla mieszkańców Tczewa spraw. Okazją do tego były sprawozdania z działalności prezydenta jak i miejskich spółek ZWiK-u, ZUOS-u i TCSIR-u.

Siódmą sesję rady miejskiej obecnej kadencji prowadził przewodniczący Marcin Kussowski. Po uchwaleniu porządku obrad część sprawozdawczą obrad rozpoczął prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski. Mówił o realizowanych i przyszłych inwestycjach, a także ogłosił wyniki głosowania w budżecie obywatelskim. Radni zadawali prezydentowi pytania między innymi o powody zwolnienia dyrektora Zakładu Usług Komunalnych Przemysława Boleski, takze o wynik audytu jakości tczewskich ulic, jaki miał być przeprowadzony we wrześniu. Był zarzut do prezydenta, że podał nieprawdziwą informacje o przeprowadzeniu przetargu na przebudowę parkingu przy ulicy Saperskiej obok sądu rejonowego, bowiem do przetargu takiego nie doszło. W tej części nie brakowało ostrej polemiki między samymi radnymi.


Przed sesja przygotowano radnym informacje sprawozdawcze o funkcjonowaniu spółek prawa handlowego w których miasto Tczew posiada udziały. Do dyspozycji radnych byli prezesi tych spółek. Jako pierwszy o swojej wizji zarządzania Zakładem Wodociągów i Kanalizacji nowy prezes tej spółki Arkadiusz Gorczyński. Mówił o koniecznej modernizacji stacji uzdatniania wody i budowie biogazowni.

O inwestycjach i problemach z uciążliwymi dla mieszkańców odorami mówił prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych Maciej Jakubek. O tym dlaczego zamknięty został basen tłumaczył prezes Tczewskiego Centrum Sportu i Turystyki Piotr Wojciechowski, który również odpowiadał na zarzuty o zaniedbania piłkarskiego obiektu przy ulicy Ceglarskiej i problemy z uzyskaniem licencji przez klub Pogoń Tczew spowodowane wymogami PZPN co do obiektu przy ulicy Bałdowskiej.
W części poświęconej głosowania nad uchwałami rada wszystkie przyjęła do realizacji. Między innymi rada głosowała w sprawie zagospodarowania frakcji energetycznej z odpadów komunalnych z wykorzystaniem spalarni w Gdańsku.
W części poświęconej wnioskom i interpelacjom radni byli aktywni. Ośmiu radnych złożyło blisko około 15 wniosków.