W Gimnazjum Nr 1 odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone mediacji rówieśniczej, w którym wzięli udział sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Tczewie oraz mediator Polskiego Centrum Mediacji.
Gimnazjum nr 1 w Tczewie zamierza wprowadzić wprowadzić mediacje rówieśnicze.
Gimnazjum nr 1 jako pierwsze w Tczewie i powiecie tczewskim zamierza wprowadzić mediację rówieśniczą. Pedagodzy szkolni, Jolanta Szoła i Katarzyna Kaszuba były inicjatorkami spotkania gimnazjalistów z sędzią i mediatorem, które odbyło się w ramach Dni Profilaktyki Szkolnej.
Podczas konferencji uczniowskiej sędzia Wioleta Makowska, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Tczewie mówiła na temat ważności mediacji w życiu młodego człowieka jako alternatywy dla rozprawy sądowej.
Sędzia Wioleta Makowska dodała, że rocznie z rozpatruje się kilkaset spraw z udziałem nieletnich.
Katarzyna Stryjek zajmująca się mediacją od ponad dwudziestu lat opowiedziała o kompetencjach społecznych wynikających z umiejętności mediowania i wykorzystywania ich do rozwiązywania konfliktów.
Podczas konferencji przedstawiono przykładową mediację rówieśniczą w formie scenki, w której wzięli udział sami zainteresowani tematem – gimnazjaliści. Używając siły argumentów i perswazji próbowali rozwiązać konflikt. Udało się to dopiero po wkroczeniu mediatora. Podczas tegorocznych Dni Profilaktyki Szkolnej przeprowadzono rekrutację uczniów – kandydatów na mediatorów rówieśniczych. Rozstrzygnięto też międzyszkolny konkurs na logo mediacji rówieśniczych.