Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej radni tradycyjnie przyjęli kilka uchwał. Mirosław Pobłocki podczas odczytywania swojego comiesięcznego raportu z działalności prezydenta zaskoczył radnych i mieszkańców dwiema dobrymi informacjami – na temat zakupienia zabytkowego wiatraka i pomysłu wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej.
Na samym początku sesji przewodniczący Zenon Drewa w imieniu mieszkańca Tczewa Władysława Balcerowicza odczytał przeprosiny wobec byłego dyrektora TCSiR Andrzeja Błaszkowskiego, które są efektem wyroku sądu. Następnie radni wysłuchali comiesięcznej informacji z działalności prezydenta Tczewa. Mirosław Pobłocki przypomniał, że miasto w tym roku aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy poprzez współorganizowanie imprez w tczewskich placówkach kulturalnych.
Następnie włodarz wspomniał m.in. o toczących się pracach nad rewitalizacją Parku Miejskiego, rozbudową tczewskiego kompleksu basenowego oraz zmianach w studium oraz w planach miejscowych. Mirosław Pobłocki wspomniał, że wojewoda ogłosił nabór wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg związanego z remontami. Miasto zamierza zgłosić do tego programu zniszczoną ulicę Kwiatową, czyli drogę dojazdową do wielu sklepów. Prezydent wspomniał również, że po wieloletnich próbach miastu udało się kupić za 460 tys. zł zabytkowy wiatrak holenderski przy ul. Wojska Polskiego, o czym mówiliśmy w poprzednim wydaniu programu „Nasz Tczew”. Jednocześnie prezydent przypomniał mieszkańcom, że czeka na ich wnioski dotyczące możliwości dofinansowania remontu zabytków. Termin składania został wydłużony do końca marca. Następnie Pobłocki wspomniał o przygotowaniach do siódmej edycji konkursu rowerowego MIŁO, a także o sukcesie tczewskiej, 16-letniej tenisistki Weroniki Ewald, która awansowała do ćwierćfinału podczas turnieju Australian Open. Młoda zawodniczka otrzymała od radnych brawa.
Następnie prezydent Pobłocki przekazał wiadomość, która prawdopodobnie zaskoczyła wszystkich. Włodarz zamierza zaproponować radnym wprowadzenie w Tczewie od 1 września darmowych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich, mimo że w minionych miesiącach zapewniał, że w mieście wielkości Tczewa byłoby to nieopłacalne. Więcej na ten temat powiemy w kolejnym materiale w programie „Nasz Tczew”.
Po sprawozdaniu prezydenta przyszedł czas na głosowania Rady Miejskiej. Przykładowo radni zmienili uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki okresowe, zasiłki celowe i pokrycie kosztów pogrzebu, uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla powiatu tczewskiego, a także uchwałę o zmianach w budżecie miasta. Radni przyjęli niemal jednogłośnie petycję środowiska prawicowego na temat pomysłu wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych. Biorąc pod uwagę propozycję prezydenta, postulat zawarty w petycji będzie od jesieni dotyczył absolutnie wszystkich, a nie tylko uczniów.
Pod koniec sesji radny Kazimierz Mokwa zabrał głos w sprawie oczekiwanych remontów ulic na osiedlu Górki. Następnie Maciej Skiberowski złożył trzy wnioski, w tym o zwiększenie liczby patroli Straży Miejskiej przy ul. Jedności Narodu, a Krzysztof Misiewicz poprosił o naprawę zapadniętej kostki brukowej na ulicach Starego Miasta. Z kolei Łukasz Brządkowski w imieniu grupy Tczew dla Ukrainy zaapelował do mieszkańców o pomoc w przekazaniu darów dla naszych wschodnich sąsiadów.