Z miażdżącą krytyką mieszkańców Tczewa i okolicznych wsi zetknęli się przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego w trakcie spotkania informacyjnego na osiedlu Górki. Zarówno tczewianie jak i władze miasta obawiają się wyburzeń, wywłaszczeń oraz zahamowania rozwoju Tczewa w kierunku południowym, jeśli CPK wybierze wariant budowy nowej linii kolejowej po zachodniej stronie Wisły. Do 2 grudnia mieszkańcy mogą wypełniać ankietę, w której można przekazać swoje zdanie na temat planów CPK.
Od dawna zapowiadane spotkanie mieszkańców z przedstawicielami CPK odbyło się w miniony czwartek w świetlicy na osiedlu Witosa. Na początku niemal 4-godzinnego spotkania tłum mieszkańców wysłuchał podstawowych informacji na temat przebiegu wariantu nowej linii kolejowej łączącej Trójmiasto z CPK i przecinającej m.in. miasto i gminę Tczew. Alternatywą są cztery inne warianty po wschodniej, żuławskiej stronie Wisły.
Pod Tczewem na wysokości Szpęgawy miałaby powstać nowa stacja kolejowa roboczo nazwana Tczew CPK, która odebrałaby część ruchu kolejowego przebiegającego przez obecną stację Tczew. Propozycja przebiegu linii spotkała się z miażdżącą krytyką zarówno ze strony mieszkańców jak i lokalnych władz.
Na spotkaniu mieszkańcy podkreślili, że Tczewowi grożą nie tylko wyburzenia, ale i przekreślenie planów rozwoju nowych osiedli, czyli południowych Górek i terenu po sadach przy ul. Bałdowskiej, gdzie według założeń CPK miałyby powstać rozgałęzione torowiska będące bazą utrzymania. Jeśli doszłoby do tej inwestycji, nie powstałaby planowana od wielu lat południowa obwodnica Tczewa. Mieszkańcy liczyli na to, że na spotkaniu padną konkrety na temat wielkości odszkodowań. Tych nie było.
Projektanci zaznaczyli, że w chwili obecnej wszystkie analizowane warianty są równoważne. Decyzja o wyborze ostatecznego, inwestorskiego zapadnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do końca 2026 roku zostanie opracowana koncepcja programowo-przestrzenna. Kolejne lata będą przeznaczone na wyburzenia, wywłaszczenia i przygotowania do budowy, która miałaby ruszyć w 2032 roku i potrwać 8 lat.
Zarówno przedstawiciele CPK jak i władze Tczewa zachęcają do wypełniania i wysyłania do 2 grudnia ankiety dostępnej na stronie cpk.pl. Można ją również wydrukować i wysłać do firmy Infra – Centrum Doradztwa w Warszawie.
Infra – Centrum Doradztwa
ul. Leszno 14
01-192 Warszawa