Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października działa na nowych zasadach. Najwięcej punktów świadczących ten rodzaj opieki znajduje się przy szpitalach. Sprawdziliśmy co zmieniło się w tczewskiej placówce.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej jasno wynika, że szpitale, które wejdą do systemu zabezpieczenia, czyli sieci szpitali i prowadzą szpitalny oddział ratunkowy lub posiadają Izbę Przyjęć, muszą udzielać nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.
Obecnie w punkcie nocnej i świątecznej opieki medycznej w Tczewie od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 przyjmuje dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki, w weekend przez 24 godziny dyżurują w podobnej obsadzie, zaś w Gniewie przyjmuje jeden lekarz i jedna pielęgniarka. W razie potrzeby w Tczewskim punkcie będzie możliwość zwiększenia składu lekarskiego o jednego medyka. Jest to uzasadnione, ponieważ w każdy dzień weekendu po poradę przychodzi nawet do 100 pacjentów i więcej. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent nadal może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.