13 kwietnia to bolesna data w naszej historii, nawiązująca do odkrycia zbrodni w Lesie Katyńskim. W rocznicę tego wydarzenia w Tczewie przy panteonie katyńskim oraz przy pomniku Ofiar Terroru Stalinowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające masowe wymordowanie ponad dwudziestu tysięcy Polaków.
W 1943 roku świat dowiedział się o odkryciu masowych grobów polskich żołnierzy, o których słuch zaginął po rozpoczęciu drugiej wojny, po zajęciu wschodniej Polski przez Armię Czerwoną. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Wśród zamordowanych ponad 20 tysięcy byli: żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni, naukowcy, lekarze, pedagodzy, byli również Tczewianie oraz osoby wcześniej związane z naszym miastem. To im poświęcono miejsce pamięci na terenie drugiego liceum ogólnokształcącego w Tczewie – panteon katyński. jest tu aleja dębów, a przy nich tablice z nazwiskami ofiar Katynia z naszego regionu. Tu odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające sowieckie zbrodnie
Uroczystości prowadził nauczyciel historii w LO Witold Chamski, głos zabrał również ksiądz Jacek Spychalski, a młodzież z II LO przygotowała okolicznościowe wystąpienia – recytatorskie i wokalne. Delegacje lokalnych władz, szkół, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy złozyli pod pamiątkową tablicą kwiaty i znicze.
Dwie godziny później w parku przy pomniku poświęconym Ofiarom Terroru Stalinowskiego odbyły się uroczystości organizowane przez urząd miasta. Powitanie i słowo wstępne wygłosił historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Korda. Było także wystąpienie Jerzego Wierzbowskiego ze stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Krótką modlitwę poprowadził ksiądz Adam Gadomski, a delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.