20 kwietnia obchodziliśmy dzień języka chińskiego. To czy Polacy coraz bardziej mówią po chińsku sprawdził Piotr Stolc.
“A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
Tak w swoim wierszu pisał Mikołaj Rej. Polacy faktycznie swój język mają, i to bardzo bogaty, jednak da się zauważyć, że dzieje się z nim coś złego. Wśród młodzieży język polski, ten mówiony, przypomina coraz bardziej chiński, a pisany… tutaj to już naprawdę się dzieje. Dla przykładu podajmy chociażby młodzieżowe słowo roku 2017, którym zostało xD. Zatem czy faktycznie młodzież wie co oznaczają te emotikony, uśmieszki i xD’eszki?
Pokazaliśmy trzy znaki: xD, 😀 oraz chiński odpowiednik jakże popularnego słowa “lol”. Okazuje się, że nie do końca młodzież mówi po chińsku, ale jak to dokładnie z tym jest, najlepiej wiedzą nauczyciele języka polskiego.
Język polski posiada wiele wspaniałych słów, synonimów zastępujących inne słowa. Jest niesamowicie bogaty i piękny przede wszystkim. Dlaczego zatem tak się dzieje, dlaczego taka tendencja skrótowości? Zatem w pędzie, biegu, w tym wyścigu dnia codziennego nie zapomnijmy o posiadaniu języka swojego. Wieszcz narodowy ze mnie żaden, ale doceńmy piękno naszego języka bo cudze chwalicie, a swego nie znacie.