Zgodnie z nową reformą edukacyjną będzie to przedostatni egzamin gimnazjalny. Dzisiaj zmierzą się z egzaminem z części humanistycznej, 19 kwietnia z matematyczno-przyrodniczej, a 20 kwietnia z wybranego przez siebie języka obcego.
Zgodnie z reformą edukacji gimnazja zostały zlikwidowane i przekształcone lub włączone w inne szkoły. Do całkowitego ich wygaśnięcia pozostały jeszcze dwa lata, więc uczniowie trzecich klas jeszcze w tym i przyszłym roku przystąpią do testów gimnazjalnych. Łącznie w trzech miejskich gimnazjach zgłosiło się do egzaminu czterystu siedemdziesięciu trzech uczniów i osiemdziesięciu siedmiu z gimnazjum katolickiego oraz pięćdziesięciu jeden z Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy. To ważne trzy dni zmagań gimnazjalistów.
Stojący w grupach przed szkołą uczniowie żywo rozmawiali. Na pierwszy rzut oka nie byli zestresowani, ale czy na pewno? Jak minęła im noc? Odpowiedzi były różne.
Do każdego egzaminu należy się przygotować do testów również. Jak uczniowie tego gimnazjum się uczyli? Pracowicie.
Jakie młodzież ma plany związane z dalszą edukacją, wyborem szkoły? Raczej sprecyzowane.
Przed godziną 9:00 na korytarzach a potem w salach egzaminacyjnych słychać jeszcze było gwar, ale na twarzach gimnazjalistów dało się już zauważyć pierwsze skupienie.
Wyniki testów uczniowie poznają w połowie czerwca, czy będą decydować one o dalszej ich edukacji?
Kilka chwil przed 9:00 testy trafiły do uczniów. Zaś o godzinie 9:00 zapadła cisza… korytarz opustoszał…