Muzeum II Wojny Światowej rozpoczyna akcję zbierania pamiątek związanych z Mostami Tczewskimi. Pozyskane w ten sposób eksponaty staną się w przyszłości częścią wystawy w planowanym oddziale, czyli Muzeum Mostów Tczewskich. Akcja będzie się odbywać w każdą sobotę sierpnia w Fabryce Sztuk.
Historii Mostów Tczewskich nie da się opowiedzieć bez pamiątek, dlatego Muzeum II Wojny Światowej zachęca do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Eksponatów, którą organizuje w ramach akcji „Przyjmiemy Twoją historię: Mosty Tczewskie”. Dzięki przekazanym przedmiotom przyszły oddział o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich będzie miał możliwość opowiedzenia o znaczeniu tych konstrukcji na przestrzeni ponad 170 lat, w tym również w czasie II wojny światowej. O szczegółach mówi kierownik Działu Zbiorów.
Jeśli właściciel cennej pamiątki nie chce przekazać oryginału, to muzeum może przyjąć kopię. Akcja związana z przekazywaniem pamiątek związanych z mostami będzie odbywać się w sierpniu w Fabryce Sztuk, a także 1 września na bulwarze w ramach pikniku militarnego. Można również skontaktować się z placówką bezpośrednio pod widocznym na ekranie numerem telefonu lub za pośrednictwem maila.
Przypomnijmy, że Muzeum Mostów Tczewskich to pomysł inicjatorów akcji społeczno-medialnej #MostTczewskiJakWesterplatte, którzy wraz ze Społecznym Komitetem Odbudowy Mostu w 2019 i 2020 roku zorganizowali petycję w tczewskich mediach oraz na portalach społecznościowych. Poza najważniejszym postulatem skierowanym do rządu o przejęcie przez Skarb Państwa Mostu Tczewskiego i dokończenie inwestycji pojawił się wówczas pomysł utworzenia placówki muzealnej na moście. Przedstawiciele partii rządzącej byli początkowo bardzo sceptyczni wobec tego pomysłu, jednak latem 2020 roku tę ideę podchwycili. W efekcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało zielone światło na powołanie Muzeum Mostów Tczewskich, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oficjalnie filia została powołana 29 lipca 2022 roku. Będzie mieścić się w odbudowanym zachodnim przyczółku i portalu wjazdowym. Na wykonanie wstępnych planów koncepcyjnych związanych z funkcjonowaniem przyszłej filii Ministerstwo Kultury przyznało 218 tysięcy złotych.
To, kiedy muzeum mogłoby zacząć zagospodarowywać wnętrze przyczółka, zależy tylko od tego, kiedy Most Tczewski zostanie odbudowany. A to z kolei zależy od woli politycznej rządzących i od decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W chwili obecnej nie wiadomo, kiedy starostwo ogłosi przetarg na wykonanie prac od zachodniej strony mostu za 65 mln zł przekazane z Polskiego Ładu. Nie licząc tych środków, brakuje jeszcze ponad 200 mln zł na całkowite zakończenie odbudowy Mostu Tczewskiego.